Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şahika Ercümen’den obeziteye karşı öneriler
Şahika Ercümen’den obeziteye karşı öneriler
Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, yaygın bir sorun olan obeziteye karşı beslenme önerilerini açıkladı
Yaşam 17 Kasım 2016 - 15:44

Türkiye'ye serbest dalış alanında dünya rekoru getiren Şahika Ercümen, “Obeziteye Karşı Hareket Zamanı” projesi kapsamında sağlık ve beslenme önerilerinde bulundu.

sahika1

İYİ BESLENME YAŞAMIN SIRRI

Dünyanın fiziki açıdan en çok dayanıklılık gerektiren sporlarından biri olan tüpsüz serbest dalışta dünya rekoru sahibi olan Şahika Ercümen sağlıklı bir hayat için iyi beslenme, yeterli su tüketimi ve hareketin şart olduğunu vurgulayarak şunları ifade etti:

“Sağlıklı bir yaşam için meyve, sebze, vitamin, mineral ve posa olmazsa olmazlardandır. Dengeli beslenmeye özen gösterirken yeterli su tüketimini de unutmamak lazım. Sporcuların aktiviteden 2 saat önce belirli aralıklarla dört bardak su içilmesi gerekiyor. Spor yaparken kaybedilen mineralleri yerine koyacak sertlik ve değerde su tüketimi önemli. Sadece suyun sertliği değil, içinde bulunan elementler de vücudumuzun dengesi bakımından önemli”

sahika3

Doğru beslenmenin ve doğru nefes alma tekniklerinin kaliteli bir yaşam için önemini de vurgulayan Ercümen şunları ifade etti:

“Sporda gerekli olan enerji hem iyi besin öğelerinden hem de yeterli su alımından karşılanabilir. Besin ve enerji gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dallarına göre farklılık gösterse de temel beslenme kuralları tüm sporcular için benzerdir”

GÜNDE EN AZ SEKİZ BARDAK SU

Ortalama bir yetişkinin vücudunun %60'ının sudan oluştuğunu, çocuklarda bu oranın %75'lere kadar yükseldiğini belirten milli sporcu “Organlarımızın önemli bir bölümü sudan oluşuyor örneğin beynimizin ve kalbimizin %73'ü su. Su, aldığımız nefesten sonra hayattaki en temel ihtiyaçlarımızdan biri” dedi. Sadece spor yaparken değil, günlük hayatta da su içmek için susamayı beklememek gerektiğini söyleyen Ercümen, “Günde en az sekiz bardak su için” önerisinde bulundu.

sahika4

OBEZİTEYLE MÜCADELE ZAMANI

Nestlé Pure Life, sağlıklı beslenme ve su tüketimini yaygınlaştırmak, hareketi teşvik etmek amacıyla 2014 yılından bu yana sürdürdüğü “Obeziteye Karşı Hareket Zamanı” projesinde de Şahika Ercümen'le işbirliği yapıyor. Nestlé Pure Life, Şahika Ercümen'in öncülüğünde düzenlediği etkinliklerle herkesi obeziteye karşı bilinçlendirmeye ve harekete geçmeye çağırıyor. Nestlé Pure Life, “Obeziteye Karşı Hareket Zamanı” projesi kapsamında başta İstanbul Maratonu olmak üzere Runatolia, İstanbul Yarı Maratonu gibi önemli spor etkinliklerine de destek veriyor.

sahika5

“TÜRKİYE’YE YENİ REKOR KAZANDIRDIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Geçtiğimiz ay dünyada ilk kez denenen ‘değişken ağırlık paletli’ dalında 110 metreyle dünya rekoru kıran milli sporcu Ercümen,  “Bu dalış için 2 yıldır hazırlık yapıyordum. Milli bir sporcu olarak ülkemizin dünyada uluslararası başarılarla anılması için çalışmaya devam ediyoruz. Dünyanın en derin dalışını gerçekleştirerek Türkiye'ye yeni bir dünya rekoru kazandırdığım için çok mutluyum” dedi.

İLGİLİ HABERAnne sütünü arttıran besinlerAnne sütünü arttıran besinler