Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sahurda yumurta yemek cilde iyi geliyor
Sahurda yumurta yemek cilde iyi geliyor
Ramazan'da sağlıklı bir cilt için neler yemeli?
Yaşam 13 Haziran 2016 - 08:08

Ramazan’da yeterli su tüketimi cilt için önemli… Ancak sadece su içmek yeterli değil. Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sema Karaoğlu, Ramazan boyunca cilt sağlığı için sahurda yumurta yemenin şart olduğunu belirtti.

Kayseri Memorial Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Karaoğlu, uzun süren susuzluk ve açlıktan dolayı Ramazan'da cilt bakımına daha fazla özen gösterilmesini önerdi. Akıllı ve doğru bir beslenme ile Ramazanın, cilde ve vücuda yararlı bir detoks programına dönüştürülebileceğini belirten Uzm. Dr. Karaoğlu, uzun süren susuzluğun cilt kuruluğuna neden olacağını ifade etti. Ramazan'daki cilt kuruluğunun yalnızca iftar ve sahur arasındaki susuzlukla giderilemeyeceğinin altını çizen Karaoğlu, “Sadece su içmek derinin nemlenmesi için yeterli değil. Zaten biz, normal zamanda da deriyi mutlaka nemlendirme ihtiyacı duyuyoruz; cilt yağlı ise su bazlı, kuruysa yağ bazlı kremlerle nemlendiriyoruz. Dolayısıyla Ramazan'da bu dış destekleri mutlaka kullanmalıyız.” dedi.

CİLT İÇİN NE YEMELİ?

sahur

Beslenme tipinin de cildin nem oranına etki ettiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Sema Karaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Mutlaka sahur yapmak, iftar ile sahur arasında en az iki litre su tüketmek çok önemli. Şeker ve karbonhidrattan uzak durmak da yine son derece önemli. Çünkü bilindiğinin aksine bizi tok tutmayacak, daha fazla acıktıracak besinler bunlar. Derimiz için biyotin çok değerli ve biyotini yumurtadan alabiliriz. O nedenle sahuru kahvaltı tarzında yapmak, yumurta tüketmek ve yeşilliği bol bir beslenme ile C vitamini desteğini sağlamak vücudumuz için yararlı. Tüm bunlar hem cildimizin sağlığı hem de daha rahat oruç tutmamızı sağlaması bakımından önemli. Ramazan'da ceviz, badem gibi kaliteli yağlar içeren kuru yemişleri, maydanoz, dereotu, marul gibi yeşillikleri, yumurtayı, protein ve bol miktarda su alımını, bunların yanı sıra sahur öğününü ihmal etmeyelim. Karbonhidrattan uzak duralım. Bu şekilde dezavantaj gibi görünen Ramazanı avantajlı hale getirebiliriz.”

Son güncelleme: 08:25 - 13.06.2016