Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Salondaki koltuk evliliğinizi bitirebilir
Salondaki koltuk evliliğinizi bitirebilir
Evliliği bitiren hareket...
Yaşam 19 Şubat 2016 - 10:11

SELİN KARABULUT
Evlilikte yaşanan sorunlar veya çocuk yüzünden erkeğin salonda yatması, cinsel hayatı ve evlilikleri tehlikeye sokar. Çiftler ne olursa olsun yataklarını ayırmamalı. Aksi takdirde koltuk, evliliğin sonunu getirebilir.

Tüm evlilikler “Bir yastıkta kocayın” temennisiyle başlasa da çiftler kimi zaman geçimsizlik kimi zaman da çocukların ebeveynlerinin yanında yatma isteği ile yataklarını ayırabiliyor. İlişkilerdeki çatışmalar ve anlaşmazlıklar nedeniyle verilen tepkiler her çift için farklılaşıyor. Ülkemizde en sık görülen tepki erkeğin yastığını battaniyesini alıp salondaki üçlü koltuğa geçmesidir… Bir yatağı paylaşmak evliliğin
temelidir. Yatakları ayırmak sorunları büyütür…

EVLİLİKLERİ SÜRDÜRMEK ZORLAŞIYOR

Değişen yaşam koşulları, çiftlerin çok çalışması, daha iyi koşullarda yaşam arzusu gibi birçok etkenle evlilikleri sürdürmek her geçen gün zorlaşıyor. Aile içinde yaşanan huzursuzluklar da birçok zaman yatakların ayrılması ile sonuçlanıyor. Evlilik temel olarak yatakları birleştirmekle başlar. Dikkat ederseniz yatak odasındaki her şey yani dolaplar, yatak, yorgan çift kişiliktir. Eskiler “Bir yastıkta kocayın” der ve yastıkları da çift kişilik kullanırlardı. Aslında birlikteliği temsil eden şeyler, tamamen gece birlikte yatmakla, bir odayı paylaşmakla ilgilidir.

YATAKLARI AYIRMAK NE ANLAMA GELİYOR?

İlişkilerdeki çatışmalar bazen ciddi yaşamsal sorunlara ortak çözümler bulamamaktan, bazen çiftler arasındaki güç savaşından bazen de ilişkinin temelinde yatan sorunlardan ortaya çıkıyor. Anlaşmazlıklar karşısında çiftlerin verdiği tepkiler de farklılaşır. Ülkemizde en sık görülen tepki erkeğin yastığını alıp salondaki üçlü koltuğa geçmesidir. Koltukta yatmak çok daha derin anlamlar barındırır. Yatakları ayırmak dile getirilmese de “Seninle muhatap olmak istemiyorum, bu konuda sana tepki gösteriyorum, sana yakın olmak istemiyorum ve seninle “bir” olmak istemiyorum” gibi anlamları içinde barındırdığını söyledi.

ÇOCUĞUNUZU YATAĞINIZDA YATIRMAYIN!

Bir başka salonda yatma nedeni de “çocuk”tur. Anne bebekle yatakta yatar, baba salona gönderilir veya baba onlar rahat etsin diye gönüllü olarak yastık ve battaniyesini alarak salondaki kanepeye geçer. Burada aynı anda hem anne-baba ve çocuk, hem de karı- koca ilişkisindeki yapıyı zedeleyen birçok unsur bulunur. Bebek kendi yatağında yatmalıdır, her ağladığında yani anneye ihtiyaç duyduğunda anne kalkıp yanına gitmelidir. Böylece bebek hem kendi odasını sahiplenir, hem annesinin ona her ihtiyacı olduğunda yanına geleceğini anlar.

ALIŞKANLIK HALİNE GELEBİLİR

Eşlerden birinin paylaşılan yatağı terk etmesi olgunlaşmamış bir tepkidir. Eşler arasındaki anlaşmazlıklarda, çatışmalar ve dahi kavgalarda bir çözüm gibi uygulanan yatakları ayırmak çift olmanın temel öğelerinden biri olan “biz” olmayı sekteye uğratır. Yatağı terk etmek alışkanlık haline gelebilir.

CİNSEL SORUNLARA NEDEN OLUYOR

Bu sürecin anne-bebek arasında güvenli bağlanmanın gerçekleşmesine de olumlu etkileri olur. Böylelikle babanın da başka bir yerde yatmasına gerek kalmaz. Çocuk istedi diye yataklarını ayıran çiftler arasında duygusal ve cinsel problemler ortaya çıkar. Bu durumlarda çocuğun da kendi odasında yatmaya alışması zorlaşır.

YAN YANA OLMAK “BÜTÜN” OLMAKTIR

Evlilikte yaşanan sorunların ve çözme yöntemleri her çift için farklılık gösterir. Sağlıklı bir ilişkide, aynı yatakta uyuyan kişiler aynı zamanda cinsel olarak da birleşirler. Duygusal, fiziksel ve seksüel anlamda bütün olurlar.

Selin Karabulut

Kimdir?

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde tamamlayan Selin Karabulut, uzmanlık eğitimini ise İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde tamamlamıştır.

Karabulut sırasıyla; Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Acıbadem Mobil, ARM Psikiyatri / Psikoterapi ve çeşitli özel okul ve özel kurumlarda çalıştı. 2014 yılında Anadolu Sağlık Merkezi'nde çalışmaya başlayan Uzman Psikolog Karabulut, halen aynı hastanede görev yapmaktadır.

 

 

 

Son güncelleme: 11:16 - 19.02.2016