Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sanal ortamda güvenli alışveriş
Sanal ortamda güvenli alışveriş
Ülkemizde güven anlamında genel bir sorun olduğundan, bir şey satın alırken de çok dikkatli olmak gerekiyor.
Yaşam 20 Şubat 2016 - 00:08

Birgan BiLEKE

Özellikle de konu internet üzerinden alışveriş yapmak olunca… Kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesinden hedeflediğiniz ürüne ulaşamamanıza pek çok risk içeren bu süreçte zarar görmemeniz için 7 altın kurala kulak verin.

Kişisel bilgilerinizi koruma altına alın

Alışveriş yaptığınız bilgisayarın, başkalarının kişisel bilgilerinize ulaşabileceği, ortak bir cihaz olmamasına dikkat edin. Güvenlik şifresi olmayan bir internet bağlantısını kullanarak alışveriş yapmamaya özen gösterin.

Korsan ürünlere dikkat!

Almayı düşündüğünüz ürünün orijinalliği konusunda şüphe duyuyorsanız, o hediyeyi almaktan hemen vazgeçin. Alacağınız ürünün piyasa fiyatı 1000 liraysa, internette 50-100 liraya satılan bir ürün kesinlikle korsandır. Özellikle sevgilinize taklit bir ürünü asla hediye etmemelisiniz yoksa ilişkiniz boyunca bu hareketiniz gündeme gelebilir.

Kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun

Armağan olarak almaya karar verdiğiniz ürünü daha önce tecrübe etmiş olanların fikirleri size yol gösterici olur. O nedenle hem ürün hem de yer aldığı internet sitesini iyice araştırmalısınız.

Detaylı bir araştırma yapın

İnternet üzerinden satın alacağınız ürünün özelliklerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerek. Çünkü birbirine benzeyen ama birebir aynı olmayan ürünler, bir şaşırtmaca yapılarak internet üzerinden satışa sunulabiliyor.

Mağaza seçerken özenli davranın

Sonradan sorun yaşamamak adına, daima bilinen bir  online alışveriş mağazasını tercih edin. Çünkü ürünleri daha ucuz diye tanınmamış bir mağazadan yapılacak alışveriş, gününüzü kabusa dönüştürebilir.

Ödeme tipinizi belirleyin

Şu sıralar birçok ödeme sisteminin kampanyası gündemde. Bazı sistemler sizin kişisel bilgilerinizin güvenliğini en üst seviyede tutarken, ödeme anında ilave avantajlar da sağlayabiliyorlar.

Karşılaştırma hayat kurtarır

Sanal ortamda alışveriş yapmanın en güzel tarafı, karşılaştırma olanağı veriyor olması. Karşılaştırma siteleri sayesinde hiç yorulmadan, almayı düşündüğünüz ürünün hangi sitede ve kaça satıldığını kolaylıkla görebilir, tüketici olarak avantajlı duruma düşebilirsiniz.