Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şeker bağımlılığının çaresi var
Şeker bağımlılığının çaresi var
“Artık şekeri hayatımdan çıkartmak istiyorum” diyenlerdenseniz tavsiyelerime kulak verin...
Yaşam 20 Haziran 2016 - 02:00

Taylan Kümeli

Şekerli bir şey yediğiniz zaman beyindeki dopamin salınımı uyarılır. Bu da sizin mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Beyin bu hissi tanır, sever ve daha da fazlasını istemeye başlar. Bunu öğrenmek sizi korkutabilir fakat birtakım uyuşturucu maddelerin de beyinde şekerle aynı reseptörleri uyarabildiği bilinmektedir. Zararları da sadece kilo almakla sınırlı değildir. Son araştırmalar şekerin böbrek hasarları, kanser riski ve kalp hastalıkları gibi en çok korkulan hastalıklarla bağlantısı olduğunu ortaya çıkardı.

44

Öğünlerinize meyve ekleyin

Sağlıklı kurutulmuş meyveler veya yaş meyveler gibi doğal olarak tatlandırılmış alternatifleri yiyeceklerinize ekleyerek, onların tatlı olduğunu düşünüp tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde kandırabilirsiniz. Böylece bir tatlı veya pastayı yemeden önce tatlı isteğinizi kesmiş olursunuz.

Fıstık ezmeli ve çikolatalı kombo

Bu lezzet ikilisi, en obur tatlıya düşkünün bile tatlı isteğini bastırabilir. Bir bar yüzde 90 bitter çikolatayı bir kavanoz organik light fıstık ezmesine karıştırın. Bir gün buzdolabında hem soğuması hem de aromalarının birbirine karışması için bekletin. Şeker isteğiniz atak yaptığında bir tatlı kaşığı yiyin. Bir tatlı kaşığı 4.5 gram şeker içerir. Bunu her zaman yediğiniz 30 gram şeker içiren brownie'yle kıyasladığınızda, hiç ummadığınız sağlıklı yollarla şeker alışkanlıklarınızdan nasıl kurtulabileceğinizi göreceksiniz.