Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Seks işçileri sigorta savaşını kazandı
Seks işçileri sigorta savaşını kazandı
İzmir'de bulunan genelevlerdeki seks işçileri, işverenlerine açtığı sigorta davasını kazandı. SGK’nın uyarısıyla 1299 seks işçisinin eksik primleri yatırıldı.
Yaşam 8 Kasım 2016 - 12:54

İşverenin ödemediği sigorta pirimlerinin emekliliğe engel teşkil etmesi üzerine SGK’ya başvuran seks işçileri galip geldi. İşverenlere para cezası kesen SGK, eksik günlerin yatırılmasını sağlayarak, ilk planda emeklilik günleri dolan 501 kadına emekli maaşı bağladı.

seks1

Habertürk’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, İzmir genelevinde çalışan bazı kadınlar, emeklilik yaşlarının gelmesi üzerine Sosyal Sigorta Kurumu'na (SGK) giderek dilekçe verdi. Seks işçilerinin evraklarını inceleyen SGK yetkilileri, sigorta gün sayılarının eksik olduğunu söyledi. Emekli olamayacaklarını öğrenen kadınlar, bu kez genelevdeki ev sahiplerine giderek eksik primlerinin yatırılması talebinde bulundu. Olumsuz yanıt alan kadınlar kapı kapı dolaşarak haklarını aramaya çalıştı.

Bir seks işçisinin başvurusu üzerine olaydan haberdar olan İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi, İzmir genelevinde sigorta primleri yatırılmadığı için emeklilik hakkı kazanamayan çok sayıda kadın olduğu bilgisine ulaştı. İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulu'na müracaat eden avukatlar, “Genelevinde Çalışan Genel Kadınların Hak İhlallerini Tespit ve Araştırma Alt Komisyonu”nu kurdurdu. İzmir'de genelevleri pek çok kez ziyaret eden komisyon üyeleri, rapor hazırladı ve SGK'ya gönderdi.