Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Seks zekayı artırır mı?
Seks zekayı artırır mı?
Seks hakkında bildiğimiz efsanelerin bazıları çürütüldü
Yaşam 2 Mayıs 2016 - 09:08

Seks hakkında bildiklerimizin kimisi doğru kimisi de sadece bir efsaneden ibaret. İşte bilimin ışığında seks mitleri…

Seks için en iyi zaman hafta sonudur.
YANLIŞ Londra Ekonomi Okulu’nun yaptığı araştırmaya göre seks için en uygun gün Perşembe. Nedeni ise hafta boyunca biriken stres Perşembe günü tepe noktasına ulaşıyor. Bu nedenle seks hormonları Perşembe günü en üst noktada uyarı sağlıyor.

çift

Seks stresi azaltır
DOĞRU Biological Psychology’nin yaptığı bir araştırma topluluk karşısında konuşmak gibi stres yaratan aktivitelerden sonra yapılan seksin stresi azalttığını ortaya koydu.

Seks zekayı artırır
DOĞRU Maryland Üniversitesi’nin araştırmasına göre seks beyinde bulunan uzun süreli hafıza oluşturmaktan sorumlu hipokamp içindeki (beyindeki beyaz iki beyaz çıkıntıya verilen ad) nöronların oluşturulmasını sağlıyor. Bu fareler üzerinde test edilmiş, insanlar için henüz doğrulanmış değil.

Fantazisi olan sadece erkeklerdir
YANLIŞ Kadınların yüzde 80’i partnerleri dışındaki kişileri içeren seksüel fantazilere sahip. Erkeklerde ise bu oran yüzde 98.

cinsellik

Seks yaparken koştuğumuz zamankinden daha çok kalori yakarız
YANLIŞ Kanada’daki Quebec Üniversitesi araştırmacılarına göre kadınlar erkeklerle seks yaptıklarında 4.2 kalori yakarken koşu bandı üzerinde 7.2 kalori yakıyor. Erkekler ise kadınlarla seks yaparken 3.1 kalori yakarken, koşu bandında 9.2 kalori yakıyor.

Alkol kadının cinsel dürtüsünü artırır
DOĞRU Az miktarda alınan alkol kadınlarda geçici olarak erkek seks hormonu testosteronun artmasına neden oluyor. Bu da libidoyu teşvik ediyor.

alkol

Seks istatistiği
Yaşı 50’nin üzerindeki çiftlerin 4’te 1’i seks yapmıyor. 20’li ve 30’lı yaşlarındaki çiftler ayda 8 ya da 9 kez seks yapıyor. Birliktelik süresi 2 yılı geçtikten sonra aylık seks yapma adedi 6’ya düşüyor.

Son güncelleme: 13:27 - 02.05.2016