Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Selfie çekmenin bir zararı daha…
Selfie çekmenin bir zararı daha…
Selfie çekmenin böyle bir zararı olacağını daha önce hiç düşünmediniz. Dr. Ebru Ünal, selfie ile daha çok maruz kaldığımız elektromagnetik yayılımın zararlarını ve bundan korunmanın yollarını anlattı.
Yaşam 3 Kasım 2016 - 12:13

Selfie çekmenin, kişilik bozukluğu gibi psikolojik zararları tartışıladursun bir başka zararı daha gündeme geldi. Sürekli telefondan yayılan elektromagnetik alana maruz kalmanın cilde zarar verdiğini belirten Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ebru Ünal, selfie çekmenin cildi yaşlandırdığını açıkladı.

İLGİLİ HABERSelfie çekmek için çıktığı vagonun üzerinde akıma kapıldıSelfie çekmek için çıktığı vagonun üzerinde akıma kapıldı

Medikal Estetik ve aynı zamanda Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr.Ebru Ünal, yaptığı açıklamada selfie çekilmenin cildi yaşlandırdığını vurguladı. Selfie çekmek veya bloggerlık yapmanın da oluşturduğu meslek hastalıklarından bazılarının şimdiden ortaya çıkmaya başladığını söyleyen Ünal, ”Yüzünüzü cep telefonundan yayılan elektromagnetik alana sürekli maruz bırakmak, cildinizde kırışıklık oluşmasına ve daha çabuk yaşlanmanıza neden oluyor. Hatta sadece yüzdeki hasarlı veya yaşlanmış alana bakarak hangi elinizle selfie çektiğinizi anlayabiliriz.Bilgisayar ekranından yayılan mavi ışık da ciltte hasar oluşturur. Elektromagnetik dalga boyu, kullandığınız güneş kremlerinin koruduğu dalga boyundan farklı olduğu için, güneş kremleriniz sizi bu ışının zararlarından korumaz. Mavi ışık hücrede DNA hasarı yapar. Bu nedenle cildinizdeki hasarı en aza indirecek, DNA onarımını sağlayacak ürünler kullanmalısınız” dedi.

selfie-1

ZARARI NASIL AZALTABİLİRİZ?

Ünal, cep telefonlarının cilde zarar verdiğini belirterek “Bu zararı en aza indirmek için daha az selfie çekmeli,  DNA onarıcı özelliği olan ürünleri ve hatta antioksidan mesela C vitamini veya E vitamini içeren cilt ürünlerini tercih etmelisiniz. Şu sıralar dünyada dermatologlar arasında tartışılan bir diğer konu ise nemlendiricinin cilde verdiği zarar ile ilgili. Nemlendirici kullanan kadınların, kullanmayan erkeklere göre ciltlerinin daha hassas ve daha lekeli olması günümüzdeki bu alışkanlığın sorgulanmasına neden oldu” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERÜstsüz selfie çeken öğrenci polis aracına çarptıÜstsüz selfie çeken öğrenci polis aracına çarptı

NEMLENDİRİCİ KULLANMALI MI?

Ünal, cilde en uygun olan ve cildin uyarılmasını sağlayan, canlı ve parlak deri oluşturan ürünlerin kullanılmasının gerekli olduğunu belirterek bu ürünlerin ciltte daha geç kırışıklık oluşmasını sağladığını söyledi.

Son güncelleme: 12:36 - 03.11.2016