Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Selülit derdinden kurtulun
Selülit derdinden kurtulun
10 kadının dokuzunun ortak derdi olan selülit genel olarak kalça ve bacaklarda görünmekle birlikte; kol, karın gibi vücudun diğer bölgelerinde de belirebilir. Fakat bu sorundan kurtulmak biraz da elinizde…
Yaşam 13 Ağustos 2016 - 00:40

Selülit şikayetlerinin altında yatan temel problem dolaşım bozukluğudur. Bu soruna az hareket etmek, hormonal durumunuz ya da kullandığınız ilaçlar neden olabilir. Ancak yanlış beslenme alışkanlıkları da selüliti tetikleyebilir. Selülit probleminize son vermek için önerilerime bir göz atmanızda yarar var.

5

Faydalı yağlara öncelik verin

Dolaşım sistemini yavaşlatıp damarları tıkayıcı özellikteki doymuş yani hayvansal kaynaklı yağlar yerine omega 3, omega 6 ve omega 9 içerikli sıvı yağları tercih edin. Sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş yağlı balıklar, zeytinyağı ve fındık gibi yağlı tohumlara mutfağınızda yer açın.

4

Antioksidanlardan destek alın

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek yapmanız gerekenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu sayede bolca antioksidan etkili flavonoidi, vitamin ve minerali vücudunuza kazandırmış olursunuz. Düzenli olarak tükettiğinizde, zengin potasyum içerikleri sayesinde vücut sıvı dengeniz de ideal orana doğru ilerler.

6

Keten tohumuna öğünlerinizde yer açın

Keten tohumu, östrojen seviyenizi korumaya yardımcı bir içeriğe sahiptir. Ayrıca bağ dokusunun hammaddesi olan kolajen dokuyu da omega 3 içeriği sayesinde destekleyerek cildi güçlendirir ve selülit görünümünü azaltıcı etki sağlar. Gün içinde 1-2 yemek kaşığı kadar keten tohumunu, salata, yoğurt ya da yulaf ezmenize katarak tüketebilirsiniz. Bu arada bu miktarın size bir tatlı kaşığı faydalı yağ asitlerinin yanında yüksek diyet lifi ve E vitamini sağladığını da belirtmeliyim.

11

İyot kaynağı besinleri tüketin

İyot minerali, troit hormonunun yapısına katılır. Tiroit hormonu ise büyüme, gelişme ve metabolizma dengeniz için oldukça önemli bir hormondur. Dünyanın birçok ülkesinde tiroit rahatsızlıklarında ve iyot eksikliğiyle ilgili diğer sorunlarda kullanılan deniz yosunu yüksek oranda iyot minerali içerir. Klorofil içeren yeşil sebzelerin çoğunda bulunan bazı bileşikler vücudun daha kolay yağ yakmasını sağlar.

2

Günde 2.5 litre su tüketin

Su, vücudunuzun toksinlerden kurtulmasını sağlarken metabolizma hızınızı da arttırır ve cildinizi nemli, canlı tutar. Fakat bu süreçte ödem topluyorum diye korkmayın çünkü bu süreçte su tüketmeniz olumlu sonuçlara yol açar. Örneğin, sucuk yedikten sonra ödem topluyorum korkusuyla su içmeyenlerin aksine su tüketiminizi arttırırsanız vücut fazla sodyumu bünyesinden uzaklaştırabilir.

1

Toksin kaynaklarından uzaklaşın

Sigara, alkol, içeriğinde bir sürü koruyucu madde içeren paketli gıdaların tüketimini kontrol altına alın; hatta mümkünse sıfırlayın. Çünkü hepsi dolaşım sistemine zarar vererek selülit oluşumunu tetikler.

10

Egzersiz olmazsa olmaz

Düzenli olarak egzersiz yapmak damar yapınızı güçlendirir. Vücudun ikinci dolaşım sistemi olan ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan lenf sisteminin sağlığını korur ve geliştirir. Hareketli bir yaşamla tıkanmayan dokularda selülit oluşma ihtimali de söz konusu olmaz. Egzersiz ayrıca yakılan kalorilerle birlikte yağ dokusunun azalmasını sağlarken, kas kitlenizin artmasını, dolayısıyla daha hızlı çalışan bir metabolizmaya da ulaşmanızı sağlar.

8

Bitkilerin gücünden faydalanın

Karahindiba
Vücutta sıvı birikimini önlerken toksinlerin atılmasını sağlar. Zeytinyağlı yemeği ve demleme bitki çayı şeklinde tüketilebilir. Ayrıca karahindiba karaciğerin sağlığı bakımından da pek çok olumlu etkide bulunur.

7

Kafein
Kafein içeren ve selülit görünümünü azaltıcı etki gösterdiğini iddia eden kremleri deneyebilir ya da pahalı selülit kremleri yerine cildinize kahve telvesi ile masaj yapabilirsiniz. Masaj eşliğinde uygulanması dolaşımınızı hareketlendireceği için katkısı olacaktır.

9

Gotu Kola 
Gotu Kola bitkisi selülit azaltıcı etkileri nedeniyle özel olarak incelenmiş ve bu pr5oblemin giderilmesi konusunda başarılı sonuçlara yol açtığı ortaya konmuştur. Diyet takviyesi olarak da kullanabileceğiniz Gotu Kola kafein içermez, aksine rahatlatıcı etkisi vardır. İncelmiş deriyi kalınlaştırır ve esnekliğini arttırır.

12

Ginkgo Biloba
Dolaşımı kolaylaştırdığı için dolaylı yoldan yağların düzensiz bir şekilde birikmesinin önüne geçer. Bu nedenle selülit görünümünü azaltıcı etki yapar.

Son güncelleme: 00:42 - 13.08.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.