Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Selüliti dert etmeyin
Selüliti dert etmeyin
Yaz geldi... Selülitlerinizden şikayetçiyseniz hemen strese girmeyin...
Yaşam 5 Haziran 2016 - 01:36

Yaz geldi… Selülitlerinizden şikayetçiyseniz hemen strese girmeyin… Zira bu dertten kurtulmak için öncelikle sağlıklı beslenmek, düzenli yürüyüş yapmak, sigara ve alkolden
uzak durmak şart. Tek bir tedavi yerine de tedavilerle dahaetkili sonuçlar alınması mümkün…

Selülit; deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden, deri ve yağ dokusundaki düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavramdır. Özellikle kadınlarda görülen, sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun bölgesel metabolik bozukluk olarak tanımlanabilir… Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, pek çok kadının derdi olan selülitin nedenleri ve tedavi yolları hakkında önemli bilgiler verdi…
Selülite neden olan birçok faktör var… Kronik venöz (toplardamarlardaki kan basıncında yetersizlik) ve varislerle beraber seyredebilir. Bu durumda deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları göze çarpar.

En önemli hormon östrojendir

Kan ve lenfatik dolaşım bozukluklarının selülite neden olduğu bir gerçektir. Bu yüzden tedavinin bir bölümünü, dolaşım bozuklukları ile mücadele oluşturur. Ayrıca hormonal faktörlerin rolü de tartışmasızdır. Selülitin başlamasında ve ilerlemesinde en önemli hormonlardan birisi östrojendir. Bu yüzden selülit en çok kadınlarda olur; ergenlik döneminden sonra başlar ve hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösterir.

67

Hareketsiz yaşam da önemli bir neden…

Tüm bunların dışında selülitin oluşumunu kolaylaştıran birtakım ek faktörler vardır. Bunların başında genetik yatkınlık yer alır. Yağ ve karbonhidratların fazla alındığı dengesiz beslenme, aşırı tuz tüketimi ve liften fakir diyet de selülitin artışına neden olur. Hareketsiz yaşam tarzı, sıkı giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar; baldır kaslarında fonksiyon kaybına ve azalmış kas pompalama mekanizmasında hasara yol açarak, venöz dolaşımın azalmasına ve dolayısıyla selülite neden olur. Sigara da yine mikro dolaşımı ve doku oksijenlenmesini azaltır ve serbest radikal oluşumunu artırır. Alkol de yağ metabolizmasını etkileyerek selülit oluşumunu tetikler. Selülit, kadınlarda ciddi kozmetik kaygılara yol açan multifaktöryel bir deri değişikliğidir. Bu konuda kişilerin ruhsal ve maddi suiistimaline çok uygun bir pazar vardır. Bu nedenle mutlaka bir uzman kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Yaşam tarzınızı değiştirmeniz şart

İlk yapılması gereken; yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapmak ve selüliti artırıcı faktörleri ortadan kaldırmaktır. Uygun diyet programları ve egzersiz uygulamak, ilaç kullanımına (özellikle hormonal ilaçlar) anksiyete ve stres kontrolüne dikkat etmek, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Yanlış beslenme alışkanlığından kurtulmak gerekir: Özellikle yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinlerin tüketimi selülit oluşumunu tetikler. Vücutta su tutulmasına neden olan tuz ve doymuş yağlar, cildi sıkılaştıran kollajen dokuyu parçalayarak selülite neden olur. Rafine şeker ve fazla tüketildiğinde doğrudan yağ olarak depolanan alkol de selülit nedenidir. Günde 2-3 litre su tüketmek de selülitin önüne geçilebilir. C vitamini selülit tedavisine yardımcı olur. Mineral yönünden zengin diyetle beslenmek gerekir. Doğru beslenme alışkanlıklarına egzersizle destek vermek gerekir. Düzenli tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.

Hangi yöntemler etkilidir?

Selülit tedavisinde en etkili yöntemlerden biri mezoterapidir. Mezoterapi derinin orta tabakasının tedavi yöntemidir. Bu tedavide yağ yakıcı, dolaşım ve mikro sirkülasyonu düzenleyici, oksijenlenmeyi artırıcı pek çok aktif madde direkt olarak problemli bölgeye lokal olarak uygulanır. Tek bir tedaviden çok kombine tedavi modelleri tercih edilmelidir.
Yardımcı olarak kullanılan cihazlar arasında son dönemde etkinliği ve faydaları sonuçlarla kanıtlanmış; Tripolar Radyofrekans'tır. TriLipo uygulamaları girişimsel olmayan vücut şekillendirme ve deri sıkılaştırma amaçlı en gelişmiş çözümlerdir. Sonuçları ilk uygulamadan hemen sonra görülür. Ancak kesin sonucu almak için bir kaç seans gerekir.

Yağlar azalırken, cilt sıkılaşır

TriLipo teknolojisi yapısında iki farklı teknolojiyi bir arada barındırır… TriLipo Radyo Frekans (RF) ve TriLipo Dinamik Kas Aktivasyonu (DMA). Tek bir aplikatörde eşzamanlı olarak etki gösteren bu iki teknoloji sinerjistik bir etki yaratarak cerrahi olmayan bir yağ azaltımı ve deride sıkılaşma sağlarlar. Yağ azaltımı yağ katmanına uygulanan iç ve dış baskı yoluyla daha da hızlandırılır. TriLipo DMA da kasların kasılmasına neden olarak yağ hücrelerini yukarı doğru çeker. Aplikatörün deriye uygulanması sırasında ortaya çıkan baskı ise yağ hücreleri için dışarıdan uygulanan bir basınç niteliğindedir. Sonuçta ortaya çıkan “sıkıştırma” etkisi yağ içeriğinin DMA olarak adlandırılan patentli lenfatik drenaj mekanizması yoluyla boşalmasını sağlar. TriLipo RF ve DMA'nın birleşen etkileri kan dolaşımını hızlandırır, dokudaki oksijen düzeylerini optimize eder ve detoksifikasyon sağlar. Hedefe yönelik TriLipo RF enerjisi kollajen liflerde bir kasılmaya ve bunun sonucunda da deride hemen gözlenebilen bir sıkılaşmaya yol açar. Eşzamanlı olarak fibroblast metabolizmasındaki hızlanma da kollajen yenilenmesini ve deride uzun dönemli bir sıkılaşmayı sağlar.

66

Üçlü etkinin gücü

1 – Uygulama üçlü bir etki mekanizmasının aynı anda işlemesiyle gerçekleşir:
Etkisi kanıtlanmış Radyo Frekans etkisiyle yağların çözülüp salınması sağlanır. Radyo Frekans yağ hücrelerini ısıtarak içeriğindeki yağı sıvı yağ olarak salgılatır.
2 – Lenfatik Drenaj sistemi sayesinde bu yağların doğal yoldan uzaklaştırılması sağlanır.
3 – Kollajen liflerin sıkılaşmasını ve uzun dönemde de kollajen yenilenmesini sağlayan Radyo Frekans enerjisi yardımıyla derinin yeniden şekillenmesine yardımcı olur.

Haftaya: Ramazanda hangi cilt bakımları orucu bozmaz