Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sevgililer Günü neden kutlanıyor?
Sevgililer Günü neden kutlanıyor?
Dünyanın pek çok ülkesinde 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanıyor.
Yaşam 12 Şubat 2016 - 00:11

Sevgililer Günü'nün tarihçesi 3'üncü yüzyılda Aziz Valentine'in gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. MS 3'üncü yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius bütün erkeklerin askere girmesini sağlayarak ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştı. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen din adamı Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetinin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine MS 270 yılında 14 Şubat'ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer Günü kutlanmaktadır.

ESTHER'İN KARTLARI
Kökeni Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan 14 Şubat için bazı toplumlarda Aziz Valentine Günü denmektedir. Valentine sözcüğü Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamında da kullanılır. Sevgililer Günü'nün duyulmasını ve çoğu insan tarafından kutlanmasını sağlayan şey ise Amerika'da Esther Howland adlı genç kadının ilk Sevgililer Günü kartını basmasıyla oldu. Esther, 1847 yılında dantel süslemeli kartları seri halinde üretip, babasının kırtasiye dükkanında satmaya başladı. Kartları o kadar çok beğenildi ki ticari hayatında iyi iş yaparak zengin oldu.

Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Dünyadan ilginç gelenekler

– Fransa'da Paris'in ünlü Pont Des Arts Köprüsü'nün üzerine aşklarını bir asma kilitle kilitleyenler yüzünden köprünün ağırlığı tehlikeli boyutlara ulaşınca kilitler söküldü ve bu adet yasaklandı.
– Finlandiya'da Sevgililer Günü yerine ‘Arkadaşlık Günü' kutlanıyor. Yani romantik bir anlamı yok. Finlandiyalılar arkadaşlarıyla eğlenip birbirlerine hediye veriyorlar.
– Hindistan'da kalp sadece sevgiyi değil, hayatı da simgeliyor. Bu yüzden sevdiğine kalp figürü hediye etmek, hayatını adamak anlamına geliyor.
– Brezilya'da kızlar, tanıdıkları bütün erkeklerin isimlerini kağıtlara yazıp bir kutunun içinden rastgele bir tanesini çekiyorlar. Seçtikleri ismin gelecekteki aşkları olacağına inanıyorlar.

– Filipinler'de 14 Şubat adeta toplu nikah günü… Ayrıca her yıl bu tarihte meydanlarda toplanan halk toplu öpüşme rekoru denemeleri yapıyor.
– İngiltere'de Sevgililer Günü arifesinde kadınlar yataklarının kenarına iğneyle dört adet yaprak iliştiriyor ve yumurta yiyorlar. Böylece gelecekteki eşlerini rüyada göreceklerine inanıyorlar.
– Çin'de efsaneye göre yedinci ayın yedinci günü, yılda bir kez görüşmelerine izin verilen çoban ve peri kızının buluşma günü. Bu yüzden Sevgililer Günü, sevginin ve aşkın anılması için temmuz ayında kutlanıyor.

Son güncelleme: 08:21 - 12.02.2016