Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sıcaklarda bu vitaminleri alın
Sıcaklarda bu vitaminleri alın
Hava sıcaklığının artması, metabolizmanın hızlanması ve güneş ışınlarının zararlı etkileri nedeniyle bugünlerde vücudunuz beş ayrı vitamine ihtiyaç duyabilir...
Yaşam 17 Ağustos 2016 - 00:08

Yaz mevsimi bazı vitaminlerin eksikliğini daha çok hissetmenize neden olabiliyor. Peki yaz döneminde vücudunuzun gereksinim duyduğu vitaminler hangileri? Bu eksiklik giderilmediğinde ne gibi olumsuz etkiler oluşabilir? Artan vitamin ihtiyacı karşılanmadığında insanların kendini halsiz ve yorgun hissedebileceğini belirten Acıbadem Bahçeşehir Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emrah Turunç, yaz dönemi vitaminlerinin önemini anlattı…

6

D vitamini
Vücudunuzda güneş ışınları yardımıyla sentezlenen bir vitamindir. Bu nedenle sıklıkla kapalı ortamlarda olduğunuz ve kapalı kıyafetler tercih ettiğiniz kış aylarında en düşük seviyelere kadar gerileyebilir. D vitaminini depolamak için yazın güneşten faydalanmak ve vücudun bir sonraki kışa hazırlık yapmasını sağlamak büyük önem taşır. Kemik gelişimi ve kalsiyum metabolizması üzerinde önemli etkileri olan D vitaminin eksikliğinde halsizlik, kas ve eklem ağrıları görülebiliyor. Bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri bulunan D vitamini eksikliğinin ilerleyen boyutlarında ise çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise osteoporoz meydana gelebiliyor.

Nasıl sağlarız?

D vitamini ağırlıklı olarak güneş ışınları kullanılarak vücut tarafından sentezlenebilirse de, besinler yoluyla dışarıdan da alınabiliyor. Ağırlıklı olarak yağlı balıklar ve istiridye gibi deniz ürünlerinde bolca bulunuyor. Süt, yumurta ve mantarda da az miktarda bulunsa da, soya sütü inek sütüne göre daha fazla D vitamini içeriyor.

14

A vitamini
Yaz aylarında ultraviyole ışınları, hücrelerinize zarar vererek cilt kırışıklıklarına ve erken yaşlanmaya neden olabiliyor.Bu problemin önüne geçmek için cildi onarıcı etkisi olan A, C ve E gibi antioksidan vitaminlerden faydalanmak yaz aylarında son derece önemli. A vitamini eksikliğinde sadece cilt problemleri değil, görme bozuklukları ve bağışıklık sistemi sorunları görülebiliyor.

13

Nasıl sağlarız?
A vitamin, özellikle karaciğer olmak üzere kırmızı et, balık ve yumurta gibi hayvansal gıdaların yanında, başta domates ve havuç olmak üzere kayısı, kavun, kırmızıbiber gibi bitkisel besinlerde de bulunuyor.

8

C vitamini
Bağışıklık sisteminde önemli etkilere sahip. Bu nedenle yaz aylarında mutlaka yeterli miktarda C vitamini almak gerekiyor. Aksi halde vücut bağışıklığı önemli ölçüde düşüyor ve özellikle viral hastalıklara karşı direnç azalıyor. C vitamini ayrıca yazın cildin zararlı etkilerine karşı da önemli bir koruyucu.

9

Nasıl sağlarız?
C vitamini en çok turunçgillerde bulunsa da, yaz aylarında bunları taze olarak bulmak mümkün olmayabiliyor. Bu aylarda C vitamini, kavun, karpuz ve maydanoz gibi besinlerden alınabiliyor.

5

E vitamini
Önemli bir antioksidan olan E vitamini, hücre yenilenmesinde, cilt ve saç sağlığında oldukça önemli bir yere sahip. Aynı zamanda üreme fonksiyonları ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Eksikliğinde bu fonksiyonlar ve cilt sağlığı bozulabiliyor. Bu nedenle yaz aylarında E vitamini eksikliğinin yaşanmaması gerekiyor.

Nasıl sağlarız?
E vitamini başta ay çekirdeği, fındık ve badem olmak üzere birçok kuru yemişte, yeşil zeytin, zeytinyağı gibi bitkisel yağlarda, ayrıca kuşkonmaz, soya fasulyesi ve kırmızı biberde bol miktarda bulunuyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.