Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şiddetli öksürük vücuda zararlı
Şiddetli öksürük vücuda zararlı
Aslında öksürmek faydalıdır... Solunum yoluna kaçan bir yabancı cisim, mikrop, virüs, toz, polen ve oluşan fazla ifrazat ancak bu yolla atılır. Ancak şiddetli olursa kaburga kırıklarından tansiyon yükselmesine kadar birçok tehlikeli duruma yol açabilir...
Yaşam 28 Ağustos 2016 - 02:17

Genellikle öksürüğe bağlı sorunlar kısa sürede değil, öksürük kronikleştiğinde ortaya çıkar. Şiddetli öksürüğün de ciddiye alınması gerekir. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Alerji ve İmmünolojik Hastalıklar Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu, şiddetli öksürüğün vücuda verebileceği zararları şöyle sıraladı…

61

Reflü

Öksürmek mi reflüye neden olur, reflü mü öksürtür? Bunun cevabı öncelikle öksürüğün reflü yapmasıdır. Ancak sonra reflü de öksürterek, durumu içinden çıkılması zor bir hale getirir. Zamanla bu iki durum iç içe geçer. Teorik olan her öksürende reflü beklenir ama her reflü olan öksürmez. Reflü olanların yarıdan azı öksürür. Reflünün en önemli sebebi fazla kilolardır. İnsanın göbeği çıkmaya başladı mı genellikle reflü kaçınılmazdır. Öksürük ve ani reflü, insanın aniden kusmasına neden olabilir.

60

Tansiyon yükselmesi

Şiddetli öksürük esnasında kan basıncı yükselir. Baş ağrısı, göz ve burun kanamaları görülebilir. Kişi baş dönmesiyle aniden yere düşüp, bayılabilir. Hatta bu esnada başını bir yere vurabilir, bir yeri kırılabilir. Direksiyon başında kaza yapabilir.

64

İdrar kaçırma

Astım, KOAH ve bronşektazi gibi kronik öksürük yapan nedenler, özellikle kilolu ve normal doğum yapmış bayanlarda idrar kaçırmaya yol açabilir. Sürekli öksüren bu hanımların üçte ikisinde bu sorun olur. Öksürük nedeni tedavi edilmeli ve kilo verilmelidir. Aslında idrar kaçırma, zamanla normal doğum yapan kadınlarda artan kilo ile normal yaşamda da görülür. Belki de kadınları sezaryene iten en önemli neden bu gibi görünmektedir.

65

Kaburga zedelenmeleri

Özellikle orta yaştan itibaren ve bayanların kaburga kemikleri öksürürken kırılabilir ve çatlayabilir. En çok göğüs kafesinin alt kaburgalarının yandaki kenarları etkilenir. Kaburga kemiği kırıldığında çok ağrı yapar, üzerine yatılmaz, nefes alıp vermek sorun olur. Kırık üzerine parmağınız ile dokunduğunuzda ağrı ve çıtırtı hissi alınır. Kaburga kemikleri 12 adet olup, öndeki dörtte birlik kısımları kıkırdak yapıda ve esnektir. Çatlama ve kırık, tabii ki kemik kısımda olur.

10-15 GÜN İÇİNDE KENDİNİ YENİLİYOR

Aslında kaburga kemikleri en çok darbe, düşme, bombaya maruz kalma, ezilme, trafik kazası gibi durumlarda olur. Göğüs travmalarının yüzde 40'ında kaburga kemikleri kırılır ya da çatlar. Bu durum bazen normalde çekilen akciğer grafileri ile anlaşılmayabilir, bilgisayarlı tomografi daha detaylı görünüm verir. Kırılan kaburgaların sivri ve tırtıklanan uçları koruduğu bölge organlarına hasar verebilir, onları kanatabilir. Genellikle iç organlarda hasar yapmayan kırık ve çatlaklar, 10-15 gün içinde kendiliğinden düzelir. Ağrı kesiciler ve bazen lokal anestezi hastaları rahatlatır.

Boğazda spazm hissi

Ender bir durumdur, öksüren kişi aniden boğazının kapandığını hisseder. Ancak bu durum saniyeler içinde geri döner. Paniğe kapılmamak, acele etmemek ve öksürüğü bir an önce tedavi ettirmek gerekir. Göğüs hastalıkları uzmanları bu durumda size yardımcı olacaktır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.