Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sigaradan kurtulmanın tam zamanı!
Sigaradan kurtulmanın tam zamanı!
“Bir taneden bir şey olmaz” diyerek başlanan, zamanla bağımlılığa dönüşen ve yaşamdan beş yıl çalan sigaranın sağlığa zararları saymakla bitmiyor.
Yaşam 9 Şubat 2016 - 01:31

“Bir taneden bir şey olmaz” diyerek başlanan, zamanla bağımlılığa dönüşen ve yaşamdan beş yıl çalan sigaranın sağlığa zararları saymakla bitmiyor. ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde Uz. Dr. İlkay Keskinel, ciddi sağlık sorunlarına neden olan sigarayı bırakmak için önemli önerilerde bulunuyor.

Her yıl ülkemizde 100 binden fazla, dünyada ise beş milyon kişi tütün ürünlerine bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor. Sadece fiziksel olarak değil ruhsal etkisi ve sosyal yönüyle de bağımlılığa neden olan sigara içmek, ağız, dil, gırtlak, soluk ve yemek borusu, mide, pankreas, böbrek, mesane, rahim ağzı kanserlerine neden olabiliyor. Sigaranın bırakılması ise kalp krizi geçirme riskini yarı yarıya azaltıyor, pek çok organ ve doku kanseri, gastrit/mide ülseri, KOAH gibi sigaranın yol açtığı hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor.

10 katrilyon zehirden kaçının

Sigaradan çekilen bir nefesle, 10 katrilyon oksidan akciğerlerdeki hava kesecikleri aracılığıyla kan dolaşımına geçiyor. Sigara sadece akciğerlere zarar veriyor gibi görünse de, kanın ulaştığı tüm doku ve organlara da olumuz yönde etki ediyor. Sigarayı bırakmaya başladığınız andan itibaren, nikotine bağlı diş ve ciltte oluşan lekeler kayboluyor.

Dr. İlkay Keskinel

Uygun planlama yapılırsa…

Sigarayı bırakıldığı andan itibaren ilk 12 saat içinde vücuttaki nikotin ve karbon monoksitin etkisi kaybolmaya başlar. Bağışıklık sisteminin zayıflamasını sağlayan baskılayıcı etki de zamanla kaybolur. Sigarayı bırakmanın yaş ya da cinsiyet kriteri yoktur. Hiçbir zaman sigarayı bırakmak için geç değildir. Sigarayı bırakırken, göğüs hastalıkları uzmanlarınca yönetilen sigara polikliniklerinden yardım alınabilir. Bu konuda yardım almaktan çekinilmemelidir. Sigara bırakma polikliniğinde, bağımlılığın tipi ve derecesi değerlendirilerek uygun görülen kan tahlilleri, akciğer filmi ve solunum testi gibi tetkikler yapılır. Doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde ilaç tedavisi ve kontrollerle tedavi sağlanır.

Son güncelleme: 09:01 - 09.02.2016