Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sık sık diyet yapanlara kötü haber
Sık sık diyet yapanlara kötü haber
Sık sık diyet yapmak metabolizma hızını yavaşlatıyor
Yaşam 23 Mart 2016 - 13:15

Diyetisyen Özlem Araz, diyet yapanları uyardı. Sık sık yapılan diyetlerin vücuda zararından bahseden Araz, diyetin püf noktalarını anlattı.

Doğru diyet hakkında bilgi veren Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Diyetisyeni Özlem Araz, “Metabolizma; Bazal Metabolizma Hızı (BMH) , fiziksel aktivite ve besinlerin termik etkisi (diyetle alınan besinlerin sindiriminde harcanan enerji) olmak üzere üç ana birleşenden oluşur. Bütün bu bileşenlerin toplamı günlük enerji gereksinmemizi gösterir. Aldığımız kalorinin harcadığımız kaloriden fazla olması durumunda kilo artışı olur.” diye konuştu.

 

KENDİNİZİ HAZIR HİSSETTİĞİNİZDE DİYET YAPIN

Metabolizma hızının en büyük belirleyicisinin bazal metabolizma hızı olduğunu belirten Özlem Araz, “Bazal Metabolizma Hızı, 24 saat içinde hiç hareket etmeden, dinlenir vaziyette hayati fonksiyonların devamı için harcanan enerjidir ve günlük harcanan enerjinin yüzde 60 ile 70'ini oluşturur. Kişinin çevresel veya psikolojik etmenlerden dolayı değil, kendisini hazır hissettiğinde diyet yapmalı. Kendinizi test edin ve gerçekten diyete hazır olduğunuzda diyet yapın. Çünkü sık sık diyet yapmak metabolizma hızınızı yavaşlatır.” şeklinde konuştu.