Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sinemanın ustalarından doğa ve çevre duyarlılığı
Sinemanın ustalarından doğa ve çevre duyarlılığı
Yeşilçam`ın önemli isimlerinden Hülya Koçyiğit ile Ediz Hun doğayı ve canlıları korumanın önemini anlattı
Yaşam 18 Şubat 2016 - 16:17

Marmaris`te düzenlenen ‘Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi’ programının konuğu olan Yeşilçam`ın önemli isimlerinden Hülya Koçyiğit ile Ediz Hun doğayı ve canlıları korumanın önemini anlattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür-Araştırma Genel Müdürlüğü’nün “Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi” programı kapsamında Marmaris’te düzenlenen söyleşiye Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit ile birlikte 81 ilden 100 gönüllü genç katıldı. Aynı zamanda uzman biyolog olan Ediz Hun `Çevre Hakkı ve Bilinci’ konulu söyleşide bütün canlıların eşit yaşama hakkı bulunduğunu belirterek, “Her canlının bir hikmeti var. Örneğin sinek, arı, böcekler olmazsa meyveler olmazdı. Sadece ilim ve irfanla çevre korunmuyor, sineklere dahi sevgiyle bakmak, sevgiyle yaklaşmak lazım. Ormanların ve bitki örtülerinin korunması gelecek nesiller için çok önemli. Bu bağlamda biyolojik çeşitlilik mutlak suretle korunmalıdır” diye konuştu. Hun, söyleşinin ardından “Yaşat ki yaşasın” adlı kitabını okurları için imzaladı.

“ÇEVREYİ GÖRMÜYOR, BAKIYORUZ”

Çevre konusunda uzman olmadığını ancak içinde doğa sevgisi olan bir gönüllü olduğunu söyleyen Hülya Koçyiğit, “Doğayı Tanımak, Anlamak, Yaşamak” adlı söyleşisinde “İnsan en iyi yüreğiyle görür. Yüreğinizi açın ve öyle bakın. Güncel yaşamın kargaşası içerisinde çoğu zaman günün bile farkına varmıyoruz. Çevreyi de görür değil, bakar hale geldik” dedi.

Doğa ve Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı, Muğla’nın ardından Nisan’da İstanbul-Kocaeli, Temmuz`da Artvin-Rize ve Ekim`de Antalya-Mersin`de düzenlenecek programlarla devam edecek. Doğa ve Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı`na gönüllü olarak katılmak isteyenler, http: gencgonulluler.gov.tr adresindeki üyelik sözleşmesini imzalayarak başvuruda bulunabilecek.

DHA

Son güncelleme: 10:01 - 25.02.2016