Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Soğuklar başladı, işte soğuk havanın faydaları
Soğuklar başladı, işte soğuk havanın faydaları
Kışın kendini hissettirmeye başlamasıyla havalar soğudu, soğuk havalar birçok kişi için eve kapanıp ısınma isteği oluştursa da soğuk havanın faydaları saymakla bitmiyor. İşte içimize işleyen soğukların bilinmeyen faydaları...
Yaşam 7 Kasım 2016 - 11:34

Montlar, kazaklar derken atkı, eldiven giymeye uygun günler geldi. Soğuk havalar, sıcacık eve kapanıp sıcak bir kahve eşliğinde soğuktan uzak durarak huzur verici gibi gözükse de aslında soğukların bilmediğimiz birçok faydası var. Soğuk havaların faydaları dünyanın en soğuk ülkelerinden biri olan Rusya'nın uzmanları tarafından anlatıldı. Komsomolskaya Pravda Gazetesi uzmanların soğuk hakkındaki görüşlerine yer verdi. İşte soğuk havanın faydaları…

basliksiz-2

SOĞUKLARDA ZAYIFLAMAK DAHA KOLAY

Soğuk havada metabolizmanın çalışma hızı artıyor, bu da zayıflamaya yardım ediyor. Vücuttaki yağın ve kötü kolestrolün yakılması soğukta daha hızlı oluyor.

SOĞUK HAVALAR GENÇ TUTUYOR

Soğuk hava insan cildine iyi geliyor; yüzdeki gözenekleri sıkılaştırıyor, şişkinliği azaltıyor. Rus uzmanlara göre, soğuk havanın “estetik” faydası da var.

MİKROPLAR SOĞUKLARA DAYANAMIYOR

Pek çok mikrop ve virüs, eksi 10-15 derece civarında üremiyor. Ayazda özellikle grip yaşama şansı bulamıyor. Termometre sıfıra doğru ısındıkça grip riski artıyor. Ancak uzmanlar aşırı soğukların bu ‘sıcak yüzü'ne rağmen, -10 dereceden soğuk havalarda dışarıda geçirilen sürenin “yarım saati aşmaması” uyarısında bulunuyor.

SOĞUK HAVAYLA GELEN MUTLULUK

Kışın soğuk havasında alınan temiz oksijen, yaza göre yüzde 30 daha fazla. Kana daha fazla oksijen gidince insanın zihinsel aktivitesi artıyor. Bilim adamları, aşırıya kaçmadan soğuk havaya çıkmanın ‘mutluluk hormonu' diye bilinen serotoninin arttırdığı görüşünde.

EKLEM AĞRILARINA SOĞUK DOKUNUŞ

Soğuk havanın, özellikle ilerleyen yaşlarda hissedilen eklem ağrılarına iyi geldiği saptanmış.

buz-sli

SADECE BUZ TORBASI BİLE BİRÇOK DERDE DEVA

Uzmanlar soğuğun baş ağrısını gidermede etkili olduğunu söylüyor. Bunun için başınızda ağrı olduğunda bir poşete buz doldurun ve ince bir beze sarılı biçimde ağrıyan bölge üzerinde uygulayın. Soğuk, hassas olan sinirleri uyuşturarak ağrıyı azaltacaktır. Diş ağrılarınız olduğunda da yanağınıza koyacağınız buz torbası ağrıyı dindirecektir.

Dökülen saçlarımızın yeniden çıkmasına yardımcı olabilmek amacıyla başınıza yaklaşık sıfır derecede hazırlanmış buz torbası ya da özel hazırlanmış bir kasket yerleştirebilirsiniz. Uzmanlar, soğuğun da etkisiyle saç derisinde bulunan kan damarlarının büzüldüğünü ve saç köklerinin canlandığını anlatıyor.

Kuzey bölgelerde – 110 derecede olan soğuk odalar kullanılarak hastalar 1 ya da 2.5 dakika içeride bırakılıyor. Bu yöntem kalp hastalıkları ve soğuk alerjisi olanlar hariç herkese uygulanabiliyor.

İLGİLİ HABERKinoa nedir? Kinoa nelere faydalıdır?Kinoa nedir? Kinoa nelere faydalıdır?

İLGİLİ HABER1 saatte en çok kalori yaktıran en iyi 36 egzersiz1 saatte en çok kalori yaktıran en iyi 36 egzersiz