Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sonbahara hazırlanırken…
Sonbahara hazırlanırken…
Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, alerjik bünyelilerin ve astım hastalarının özellikle mevsim geçişlerinde ilaçlarını düzenli olarak kullanmalarının önemini altını çiziyor ve bu kişilerin ilaç kullanmayı bırakmamalarını tavsiye ederek önemli bilgiler veriyor...
Yaşam 12 Eylül 2016 - 00:36

Alerjenler kabusunuz olmasın

Alerjenler solunum yoluyla, besinler ve ilaçlar şeklinde ağızdan yutularak, deri veya mukozadan temas ya da enjeksiyon yoluyla vücuda girerler. Alerjik reaksiyonların birçok tipi vardır ve vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler. Bu şekilde deride ürtiker, gözlerde kızarıklık, burunda kaşıntı, tıkanıklık, akıntı, solunum zorluğu ve öksürüğe de sebep olabilirler. Mevsimsel alerji genellikle üst solunum yollarında başlayıp zamanla alt solunum yollarını da tutar ve astım ataklarına sebep olur. Ayrıca mevsimsel alerjinin yüzde 30 astıma dönüşmesi alerjide erken tanının önemini gösterir. Alerjiyi tetikleyen etkenler arasında en yaygın olanlar, ağaç polenleri, ev tozu akarları, evcil hayvanların tüyü ve hamam böcekleridir.

klima

Korunmak için…

– Yatak odasındaki toz toplayıcı eşyaları evden uzaklaştırmak gerekir. Halılar kalkmalı, kitap, dekoratif eşyalar, peluş aksesuarlar toplanmalıdır.
– Tüm ev tekstil ürünleri en az 60 derece ısıda yıkanmalıdır.
– Evin ortamı nemli olmamalıdır.
– Ev ve araba klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi sağlanmalıdır.
– Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde sabah saatlerinde açık alanlara çıkılmamalıdır.
– Çimen polenine alerjisi olanlar, bahçe çimlerini biçmemeli veya biçilirken ortamda bulunmamalıdır.
– Polenlerle kaplanma riskine karşı giysiler ve çamaşırlar polen mevsiminde açık havada kurutulmamalıdır.