Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Susatan yiyecekler nelerdir?
Susatan yiyecekler nelerdir?
Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, oruç tutarken susuzlukla baş edebilmek için sahurda tüketmememiz gerekenleri sıraladı
Yaşam 15 Haziran 2016 - 07:36

Ramazan’ın 2016’da da yaz aylarına denk gelmesi en önemli sorunu sık sık karşımıza çıkarıyor; oruç süresince susuz kalmak. Ancak bu sorunla baş etmenin çaresi var diyor Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel. İşte Şengel’e göre oruç tutarken susuzlukla baş edebilmek için sahurda yemememiz gerekenler

Sahurda tüketilen besinler susamamak açısından büyük önem taşıyor. Susamamak için en iyi çözüm susatacak besinleri sahurda tüketmemek olduğunu belirten Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel yağlı ve baharatlı yemeklerden sahurda mutlaka uzak durulması gerektiğini söylüyor.

SAHURDA NE YEMEMELİYİZ?

Konserve ürünler, turşu, salamura ürünler, çok tuzlu zeytin, baharat içeren yağlı yemekler, salçalı yemekler, kurutulmuş etler, pilav ve makarna gibi yiyecekleri sahurda tercih etmeyin

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, konserve ürünler, turşu, salamura ürünler, çok tuzlu zeytin, baharat içeren yağlı yemekler, salçalı yemekler, kurutulmuş etler, pilav ve makarna gibi yiyecekleri sahurda tercih etmemenizi öneriyor. Şengel, bu tür yiyeceklerin geç acıkmayı sağladığını ama aynı zamanda daha erken susamamıza neden olduğunu belirtiyor. Sahurda hafif ve kahvaltı türü yiyecekleri tercih ederek hem daha geç acıkabilir hem de daha geç susayabileceğinizi söyleyen Şengel, sahurda tercih edeceğiniz karpuz, kavun gibi yaz meyvelerini bol bol tüketerek de bu meyvelerde bulunan yüksek oranda su ve minerallerden yararlanabilir ve susuzluk sorunu yaşamadan oruç tutabileceğinizi söylüyor.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel özellikle ramazanda susuzlukla baş etmek ve oruç tutarken daha geç susamak için sahurda çay, kahve gibi içecekleri tercih etmemeniz gerektiğinin altını çiziyor.