Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarık Akan’ın cenazesi ne zaman kaldırılacak? Tarık Akan hangi mezarlığa defnedilecek?
Tarık Akan’ın cenazesi ne zaman kaldırılacak? Tarık Akan hangi mezarlığa defnedilecek?
Türkiye'nin en değerli oyuncularından Tarık Akan geçtiğimiz cuma aramızdan ayrıldı. Ülkede büyük üzüntü uyandıran ölüm haberinden sonra sevenleri cenazesinin hangi camiden kaldırılacağını ve hangi mezarlığa gömüleceğini merak etmeye başladı. Tarık Akan'ın cenazesi ne zaman?
Yaşam 18 Eylül 2016 - 10:33

Tarık Akan’ın cenaze töreni saat kaçta başlayacak? Tarık Akan’ın defnedileceği mezarlık belli mi? İşte geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz sevilen oyuncu Tarık Akan’ın cenazesiyle ilgili ayrıntılar… Tarık Akan için ilk tören saat 14:00’te Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda yapılacak. Teşvikiye Camii’nde ikindi namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Akan, Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedilecek.

BAKIRKÖY BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL HAZIRLIK

Akan için ikamet ettiği Bakırköy’de de özel hazırlık yapıldı. Bakırköy Belediyesi, saat 17:00’de Bakırköy Dikilitaş’tan başlayıp Özgürlük Meydanı’nda sona erecek bir anma programı düzenledi. Törene CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı öğrenildi.

TARIK AKAN’IN HAYATI

Tarık Akan, Asıl adı Tahsin Tarık Üregil’dir. 13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da bir abla ve bir ağabeyden sonra üçüncü çocuk olarak doğdu. Tarık Akan, subay olan babası Yaşar Bey’in görevi nedeniyle Erzurum Dumlupınar’dadır. İlkokul burada başladı Kayseri’de bitirdi, babasının emekliliği ile İstanbul’a, Bakırköy’e geldiler. Orta ve liseyi Bakırköy’de bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Yüksek Mühendisliği’nde okudu, ardından Gazetecilik Yüksek Okulu’na girdi ve mezun oldu.
Tarık Akan, sinemaya geçmeden önce Bakırköy plajlarında cankurtaranlık, sokaklarında ise işportacılık yaptı. 1970 yılında Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artist Yarışması’nı kazanarak 1971’de ilk filmi ‘Solan Bir Yaprak Gibi’yle sinemaya geçti ve Tarık Akan adını aldı. 1970-1975 arası Tarık Akan‘ın yılda 12 film çektiği dönemdi. Emel Sayın‘la ‘‘Mavi Boncuk”u, Hülya Koçyiğit‘le ‘‘Sev Kardeşim”i, Hale Soygazi ile ‘‘Gece Kuşu Zehra”yı, ‘‘Hababam Sınıfı”nı bu yıllarda çekti. Sonra ‘‘değişirken yok olmayı” göze aldı ve mesajı olan filmler yapmaya karar verdi. Bu kararın ilk ürünü Nehir, onu Cüneyt Arkın’la birlikte oynadığı ‘‘Maden”, ‘‘Sürü”, ‘‘Yol”, ‘‘Kanal” gibi filmler izledi.

1979 yılında askerlik görevini yedek subay olarak Denizli’de yapan Tarık Akan, 1991’den beri Bakırköy Taş Mektep’in İlkokulu’nun ortaklarından birisidir. Aziz Nesin‘in vefatından sonra görevini devir alan oğlu Ali Esin’den vakıf başkanlığını devir aldı. inemacılığın kötü gittiği 1975-1980’li yıllarda ticari taksi alarak kiralama sistemi ile ticarete devam etti.
Tarık Akan, 12 Eylül’de 12 yılla yargılanmış ancak 2.5 ay hücre hapsi cezası almıştı. 2002 yılında “Anne kafamda bit var” isimli bir kitap çıkarmıştır. Kitabında 12 Eylül Darbesi‘nden sonra yaşadıklarını kaleme aldı.
Tarık Akan, ilk evliliğini, 7 Ağustos 1986’da Yasemin Erkut’la evlenerek yaptı ve bu evlilikten Barış Zeki ve ikiz olan Yaşar Özgür’le Özlem adlarında üç çocuğu oldu. 16 Haziran 1989 Haziran’ında eşinden boşandı. Şimdilerde ise halen balerin Acun Günay’la nikahsız bir beraberlik yaşamaktadır.
Yazları fırsat bulduğunda Bodrum Akyarlar’da manço kulüp yanında taştan bir Rum evini restore edip dostlarını da ağırladığı bir yazlık haline getirdi. Tarık Akan, geçtiğimiz günler akciğer kanserine yakalandığını açıklamıştı. Bugün yapılan açıklamaya göre Tarık Akan hayatını kaybetti.