Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tatil kilolarından kurtulma yolları
Tatil kilolarından kurtulma yolları
Tatil bitti diye üzülmeyin, biri gider diğeri gelir. Sonuçta çok fazla tatil gününe sahip olan bir ülkede yaşıyoruz. Önemli olan eski düzene tekrar adapte olabilmektir. İşte bunun için ihtiyacınız olan yol haritası ve dikkat etmeniz gereken noktalar...
Yaşam 27 Ağustos 2016 - 01:30

Tatil bitti diye üzülmeyin, biri gider diğeri gelir. Sonuçta çok fazla tatil gününe sahip olan bir ülkede yaşıyoruz. Önemli olan eski düzene tekrar adapte olabilmektir. İşte bunun için ihtiyacınız olan yol haritası ve dikkat etmeniz gereken noktalar…

13

Değişen uyku süresi

STRESTEN, yükümlülüklerden uzak kaldığınız tatil süresi boyunca doya doya uyumuş ve kimi günlerde uzun geceler boyu eğlenmiş olabilirsiniz. Ancak beden doygunluğunun yanında ruhu da beslenmek gerekir. Bilimsel çalışmalar gerekli uyku süresinin 7,5 saat olduğuna işaret eder. Uyku; sayısız yola etki eden, sandığınızdan önemli bir araçtır. Yetersiz alındığında ertesi günkü enerjinizden tutun da hormonal dengeye kadar birçok şeyi olumsuz etkileyebilir. Ayrıca metabolizmanız yavaşlayabilir, gece geç saatte sağlıksız atıştırmalıklar tüketebilirsiniz, uyku kaliteniz düşebilir, leptin ghrelin salınımınız bozulabilir, vücudun kendini yenilemesini sağlayan hormonlar azalabilir. İşte bu yüzden düzensiz uyku, kilonuzu direkt etkileyebilir.

16

Kahvaltı rutini geri geliyor

GÜNLÜK enerjimiz ve çalışmamızın kalitesi üzerinde süper etkili olan günün ilk öğünü kahvaltıya vakit ayırın. Tatil bazıları için hazırlığı zaman alan yeşillikli kahvaltı, bazıları içinse ekmek arası ya da üstü peynir ve çay olabilir. Tatilde yorulan bünyenizi sebze, meyve ve kalsiyum kaynağı yiyeceklerle besleyin. İşte kahvaltı alternatifleri:
– Sebzeli, yumurta beyazından omletler, çay, ekşi mayalı ekmek.
– Tanecikli meyveler, yoğurt, badem, yulaf.
– Kakaolu süt, fırınlanmış, taze, az yağlı ve tahıllı atıştırmalıklar.
– Fırınlanmış ekmek üstü karışımlar, çay.

12

Su neden önemli?

YETERLİ su içmek metabolizmayı hızlandırmanın yanında böbreklere binen yükü hafifleterek böbrek sağlığını korur. Ayrıca karaciğerin yağları vücut için enerji olarak kullanmasını kolaylaştırır. Limon dilimleri eklenmiş suyu yanınızdan eksik etmeyin. Sıcaklarda ödem topladığınızı hissediyorsanız, yeterli su tüketmiyorsunuzdur.

13

Strese karşı egzersiz

TATİL süresince iş temponuzdan daha çok hareketli olduğunuzu düşünmek istiyorum… Yürüyüş favori egzersizim. Çünkü günün her saatine monte edilebiliyor. İsterseniz işten çıkınca, isterseniz hafta sonu, sadece egzersiz için rahat bir şeyler giymeniz yeterli. Amerikan Kalp Derneği'nin yetişkinler için olan egzersiz önerisi; haftanın beş günü 30 dakikalık orta şiddetli yürüyüşler ya da haftanın üç günü 25 dakikalık şiddetli egzersizlerdir. Yapabiliyorsanız ikisini de birlikte uygulayabilirsiniz.

14

Porsiyonlar

TABAĞINIZA aldığınız yemek miktarını takip ederseniz kalorilerin de ucunu kaçırmazsınız. Hele bir de gün içinde yediklerinizi not ederseniz, günün sonunda yaptıklarınıza inanamazsınız. Farkındalığınızın artması, aynı kalori tuzaklarına bir daha düşmenizin önüne geçecektir.

18

Atıştırmalıkları kontrol altına alın

BİLİMSEL çalışmalar bir besine duyulan açlığın 10 dakika içinde bloke edilebildiğini gösteriyor. Yani dayanamadığınız şekerli besinler ya da fast food'a 10 dakikalığına direnip, kontrolün sizde olduğunu kendinize gösterin. Öğünlerin kalitesi çok önemlidir. Pirinç pilavı yediğiniz bir öğle yemeği sonrası ya da doymadan kalkılan öğünler, sizi sürekli atıştırmalıklara açık kılar.

Kendinizi sevin

ÇÜNKÜ kendinizi severseniz bedeninize eziyet etmezsiniz. Besin tercihimiz yüzde 76 oranında duygusal durumdan etkilenir. Fazla yemek yemenin psikolojik boyutu çok yüksek. Durum kötü gidiyorsa profesyonel yardım alın. Alanında eğitim almış, sizi anlayacak ve aynı frekansta olduğunuz kişilere kendinizi emanet edin.

21

Alışveriş listenize birkaç öneri

– Yumurta (sebzeli omlet)
– Tam tahıllı ay çekirdekli galeta (yanında kefirle)
– Probiyotik yoğurt, mümkünse ev yoğurdu
– Bakliyatlar (fasulye, mercimek, bulgur gibi)

19

– Kuru sele zeytin
– Mevsim sebze-meyvesi
– Balık ve deniz ürünleri
– Şekersiz çay ve filtre kahve türleri
– Marul, roka, nane, tere, deniz börülcesi, ıspanak gibi yapraklı sebzeler
– Sirke, limon, sızma zeytinyağı

20

– Patates (tazesinden)
– Baharatlar (pul biber, sumak, kekik, hardal, kuş üzümü, çam fıstığı)
– Hindi, tavuk
– Keçi peyniri, lor, kesik peynir, ricotta peyniri

22

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.