Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tatilde cildinize iyi bakın!
Tatilde cildinize iyi bakın!
Yaz dönemi ruhsal olarak kendimizi iyi hissettiğimiz ama istemeden de olsa bazı alışkanlıklarımızdan dolayı cildimizin zarar gördüğü bir mevsimdir. Yaz aylarında dinlenme, eğlenme amaçlı olarak yaptığımız bazı faaliyetlerin zararlarına karşı bilinçli olmamız ve cilt sağlığımızı korumak için daha özenli davranmamız gerekir.
Yaşam 11 Temmuz 2016 - 00:14

“Biraz bronzlaşayım da cildime renk gelsin”, “Dün duş almıştım, bugün almasam da olur”, “Denizden çıktım, kurulanmak için havlunu alabilir miyim?”… Bu tür ifadeler aslında cilt sağlığınız konusunda büyük yanılgılara ve sizi bekleyen çok önemli tehlikelere işaret ediyor. Özellikle sıcak hava, güneş, deniz, havuz gibi faktörlerin tümünü içinde bulunduran yanlış uygulamalar yaz tatilinde sağlığınızı tehdit ediyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, yaz aylarında cilt sağlığımızı olumsuz etkileyen faktörlerle bilinçsiz uygulamaların deriye olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Terleyen bölgenin nemli kalması mantara neden oluyor

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte aşırı terleme sorunu da ortaya çıkabilir. Aşırı terleme, özellikle kasıklarda, koltukaltında, parmak aralarında, kadınlarda meme altı ya da arası gibi kıvrım bölgelerinde daha fazla görülüyor. Bu bölgelerin ıslak ya da nemli kalması maya hücrelerini harekete geçirerek mantar hastalığının oluşmasına neden olur. Özellikle, ayaklarda kötü kokular, pişiğe benzeyen görüntüler ve şiddetli kaşıntılar başlar. Bu durum yine hekime başvurmayı gerektirir çünkü bu şikayetlerin tedavisi ve takibinin ciddiye alınması gerekir.

genel

Sık banyo yapmadan isilikten kurtulamazsınız

Yazın artan ısı, öncelikle metabolizmada hızlanmaya, ter bezi aktivitesinde artışa, damarlarda genişlemeye ve ‘sebase' adı verilen yağ salgısının çoğalmasına neden olur. Bu artışlar kişiden kişiye farklı oranlarda gözlenebilir fakat bazı insanlardaki artış hastalık düzeyine varan sonuçlara yol açar. Bunların en önemlisi aşırı terlemeye bağlı isiliklerdir. İsilik, aşırı derecede üretilen terin deriden atılamaması sonrasında gelişir ve küçük, kaşıntılı, bazen yanma duygusuna yol açan lezyonlar gelişir. Sık banyo yapılmadığında, aşırı giyinme devam ettiğinde bu küçücük sivilceye benzeyen kızarıklıklar, daha büyük, çıbana benzeyen sivilcelere dönüşür; dolayısıyla antibiyotik tedavisi zorunluluğu doğar.

denizde-bronzluk

“Deniz suyu cildimi sağlıklı bronzlaştırır” demeyin

Duş alınmadan girilen havuzlar ya da çıktıktan sonra duş almamak enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını ve oluşmasını kolaylaştıran en önemli etkendir. Bu enfeksiyonlardan en sık rastlananı da molluskum, siğiller ve mantar enfeksiyonlarıdır. Bunların tedavisi bazen uzun zaman alabilir veya tedaviye hiç yanıt da vermeyebilir. Kişisel hijyeninize dikkat etmek hem kendi sağlığınız için hem de toplum sağlığı için çok önemlidir.

terlik

Havuz kenarında terliksiz dolaşmayın

Havuz kenarında çıplak ayakla yürümek özellikle mantar enfeksiyonlarını bulaştırmanıza ya da kapmanıza neden olur. O nedenle mutlaka terlik kullanma alışkanlığı geliştirmeniz gerekir. Terlik konusunda da bilinmesi gereken önemli hususlar vardır. Örneğin, parmak arası ya da kapalı terlikler yazın pişik ya da nasır oluşumunun temel nedeni olabilir çünkü sürtünme travması deri sağlığı için istenilen bir pozisyon değildir. Yumuşak, hava alan, deriye sürtme ya da terletme duygusu vermeyen terlikler kullanmak sağlık açısından daha isabetli olur.

gunes-koruyucu

Güneş koruyucu ürünlerinizi doğru seçin

SPF korumaları hariç, güneşlenirken vücuda sürülen her türlü ürün, özellikle de parfümlü ürünler deride istenmeyen yanmalara, lekelenmelere, alerjiye ve erken yaşta gelişebilen deri kanserlerine neden olur. Tatilde her akşam cilt bakımı yapmak, sağlık açısından da çok yararlı olur.