Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tatilde çocuğunuzu güneşten korumanın 10 yolu
Tatilde çocuğunuzu güneşten korumanın 10 yolu
Kurban Bayramı tatili gibi uzun süreli tatillerde güneş koruması konusuna yeteri derecede özen gösterilmezse, güneş yanığı ve sıcak çarpması gibi ciddi sağlık sorunları oluşabiliyor.
Yaşam 18 Ağustos 2016 - 01:10

Kurban Bayramı tatili gibi uzun süreli tatillerde güneş koruması konusuna yeteri derecede özen gösterilmezse, güneş yanığı ve sıcak çarpması gibi ciddi sağlık sorunları oluşabiliyor. Her ne kadar güneş ışınları eylül ayında daha az dik olarak gelecek olsa da, yine de çocukların güneşten korunması açısından gereken önlemleri almak çok önemli.

Yeterli koruma sağlanmadığı zaman güneş, güneş yanıkları ve sıcak çarpması; gibi sorunlara neden olabilir. Hayatın ilk 20 yılında güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt kanseri riskini oldukça artırdığını düşündüğümüzde, çocukları güneşten korumanın ne kadar büyük önem taşıdığı bir kez daha ortaya çıkıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, çocukları güneşten korumanın 10 önemli noktası hakkında önemli bilgiler veriyor.

1- 11.00-15.00 saatleri arası tehlikeli

Güneş ışınlarının dik geldiği bu  saatler arasında çocuğunuzu dışarıya çıkarmayın. Özellikle yaz aylarında, sözünü ettiğimiz saatlerde hava bulutlu olsa bile cilt korumasını aksatmayın çünkü bulut UV ışınlarını filtre etmediğinden, saklanmış olan görünmez güneş ışını da cilt hasarına yol açabiliyor.

2- Pamuklu kıyafetler giydirin

Sıkı dokunmuş pamuklu giysiler çocukları güneşin zararlı etkilerinden korur. Çünkü sentetik ve teri hapseden naylon kıyafetler, terleme ve pişik gibi cilt döküntülerine yol açar.

3- Geniş siperli şapka

Çocuğunuza geniş siperli bir şapka takmayı ihmal etmeyin. Bu tür şapkalar, çocuğunuzun yüzünün yanı sıra başını da güneşten koruyacağı, kulaklarını ve boynunu da koruma altına alacağı için en sağlıklı seçimdir. Örneğin Beyzbol şapkaları korumada yeterli olmaz.

4- Güneş koruyucu ürünü iki saatte bir tekrarlayın

Güneşten koruyucu kremi çocuğunuz dışarı çıkmadan yarım saat önce sürün. Vücudunun her yerine eşit olarak uygulayın, elleri, kulakları, ayakları, dizleri ve enseyi unutmayın.

5- iyi bir rol model olun

Cilt koruması anlamında çocuğunuz için aldığınız önlemleri kendinize de uygulayarak ona iyi bir rol model olmaya çalışın. Çocuğunuza güneş ışınının yararlarından ve zararlarından bahsederek, bilgilenmesini sağlayın.

6- Cilde uygun ürün kullanın

Kimyasal filtreden çok, ciltte fiziksel bariyer yaratan mineral içerikli, alkol, paraben ve parfüm içermeyen, alerji riski düşük koruyucular kullanmak önemli. Güneşten koruyucu spreyleri kullanırken akciğerlere kaçma riski olduğundan çok dikkatli sürmek gerektiğini unutmayın.

2

7- Güneş koruma faktörü en az 50 SPH olmalı

Altı aydan küçük bebeklerde güneş koruma ürünü kullanmak alerjik reaksiyon oluşturabiliyor. Fakat çocuğunuz altı aydan büyükse mutlaka koruma faktörlü koruyucu kullanın. 30+ SPF olanları daha çok baharda, 50+ SPF ise yaz aylarında tercih edin.

8- Gölgede kalın

Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için öğle saatlerinde çocuklarınızı plaj, park gibi yerlerde ağaç, tente ya da şemsiye altında oturtun.

3

9- Güneş gözlüğü önemli

Çocuğunuzun gözlerini  UVA ve UVB ışınlarından korumak için  güneş gözlüğü takmasını sağlayın. Küçük yaşta güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getiren kişiler zararlı UV ışınlardan dolayı oluşabilecek kataraktı da engellemiş olur.

4

10- Bol bol su içirin

Güneş altında susuz kalan çocuklar tansiyon sorunu yaşayabilir, bayılma atağı geçirebilirler. Altı aya kadar olan bebekler sadece anne sütü ve mamayla beslendikleri için ayrıca sıvı vermeye gerek yoktur. 7-12 ay arası bebeklerin günde en az üç bardak (800 ml), bir, üç yaş arası çocukların beş , dört, sekiz yaş arası çocukların yedi bardak sıvı tüketmeleri gerekiyor. Bu miktarı kısa sürede içmek zorunda değiller.

Son güncelleme: 01:29 - 18.08.2016