Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Teknoloji bağımlılığı uyuşturucu kadar zarar veriyor
Teknoloji bağımlılığı uyuşturucu kadar zarar veriyor
Gaziantep Yeşilay Şube Başkanı Fatih Tamer, teknoloji bağımlılığının, beyne yaptığı hasar konusunda bilgiler verdi
Yaşam 19 Mart 2016 - 15:31

Bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğunu belirten Gaziantep Yeşilay Şube Başkanı Fatih Tamer, teknoloji bağımlılığının uyuşturucu bağımlılığı ile aynı ölçüde beyne hasar verdiğini söyledi.

Zirve Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Merkezi tarafından düzenlenen ‘Yeşilay Bağımlılıkla Mücadele’ paneline Gaziantep Yeşilay Şube Başkanı Fatih Tamer konuk oldu. Tamer, “Bağımlılık bir beyin hastalığıdır, insanlar bu tür maddeler ve alışkanlıklarla beyinlerindeki ödül-ceza sistemini bozarak maalesef bağımlı hale gelir. Bağımlılık bizim açımızdan köleliktir ve eşref-i mahlûkat olan insan için bu kabul edilemez bir durumdur. Bağımlılık yapan maddeleri üretenler sizleri hedef almaktadır. Bu üreticiler sizlerin canını, malını ve aklını hedef almaktadırlar.” dedi.

BEYİNLERİ İŞGAL EDİYOR 

Özellikle eğlence ortamlarında ve özentiyle başlanan bu maddelerin insanların beyinlerini işgal ettiğini vurgulayan Gaziantep Yeşilay Şube Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yavaş yavaş intihar anlamına gelen bu davranışlar hem kendimize hem de çevremize zarar vermektedir. Bunlara karşı duyarlı olmanız kendinizi ve etrafınızdaki arkadaşlarınızı korumanız gerekmektedir.”

SELFİE ÇILGINLIĞI

Teknolojinin oluşturduğu kolaylıklarla birlikte insanın doğal iletişim kurma biçimini ortadan kaldırabildiğini ve dünyanın farklı yerlerinde teknolojinin yanlış kullanımı sonucu ölümlerin yaşanabildiğini belirten Fatih Tamer, “İnsanlar, selfie çekmek adına inanılmaz şeyler yapıyor. Maalesef Antalya'da geçtiğimiz günlerde selfie çekmek için yola yatan gençlerin bir kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybettiğini gördük. İnsanı hiçleştiren yaşamını ve hatta ölümünü anlamsızlaştıran bu tür olaylar teknolojinin dikkatli kullanılması gerektiğini bize yeniden hatırlatıyor.” diye konuştu.