Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Toksik madde içermeyen bir bebek odası için…
Toksik madde içermeyen bir bebek odası için…
Bebeğinizin sağlığını korumak için odasından başlayın
Yaşam 10 Mart 2016 - 15:30

Bebeğiniz daha gelmeden odasını büyük bir keyifle hazırladınız. Duvarların renginden süslemelere, mobilyalara kadar zevkinize göre döşediniz. Ancak bunu yaparken sağlığına ne kadar dikkat ettiniz? Fatih Toker, bebeğinizin odasını döşerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlattı.

FAZLA EŞYA İLE DOLDURMAYIN!

Doğduğu andan itibaren bebeklerini çevredeki zararlı maddelerden korumaya çalışan aileler, seçtikleri bebek odası takımıyla bebeklerinin kimyasallarla doğrudan temas etmesine neden oluyor olabilir. Uzmanlara göre, toksik madde içeren boyaların kullanıldığı bebek odası takımları, kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor!
Bebek odası seçiminde renk ve tasarımdan önce sağlık ve güvenlik konularına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Toker Bebe Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Toker, fazla eşyayla dolu bir odanın bile bebek sağlığına olumsuz etkisi olduğunun altını çizdi.
Gereksiz eşyaların hava sirkülasyonunu engellediği için odada temiz hava eksikliğine neden olacağını belirten Toker, şunları söyledi:

DUVARDA SAĞLIKLI BOYALAR KULLANIN

“Odaların boyutuna uygun eşyalar seçilmesi çok önemli. Küçük bir odada dev gibi mobilyalar minik bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Bunun yanında seçilen mobilyanın mutlaka ahşap olmasına ya da toksik madde içeren boyaların kullanılmamış olmasına dikkat edilmeli. Kimyasal boyaların ürettiği formaldehit gazının kanserojen etkisi olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından da açıklandı. Ailelerin bebek odası takımında sağlıklı boya kullanıldığından emin olmalı.”

PAMUKLU ÜRÜNLER TERCİH EDİN

Toker, bebek odasında kullanılan tekstil ürünlerinin de aynı özenle seçilmesi gerektiğine işaret ederek, “Nevresim takımı, yatak ve yorgan gibi tekstil ürünlerinin mutlaka yüzde 100 pamuklu ürünler olması gerekiyor. Ayrıca ürünler antibakteriyel ve antialerjik özelliklere de sahip olmalı. Tüm diğer ürünler gibi tekstil ürünlerinde de zararlı maddeler içermeyen boyalar kullanılmalı” ifadelerini kullandı.

 

Son güncelleme: 16:42 - 10.03.2016