Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Tsunami dünyanın en uzun deniz göçüne neden oldu paylaşan: Sozcu
Tsunami dünyanın en uzun deniz göçüne neden oldu
Japonya'da 2011 yılında meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin etkileri hâlâ devam ediyor. Depremin etkisiyle oluşan tsunami sebebiyle yaklaşık 300 farklı deniz canlısı Pasifik Okyanusunun karşı kıyısında yer alan Kuzey Amerika sahillerine sürüklendi.
Yaşam 29 Eylül 2017 - 16:50

Kuzey Amerika’nın batı kıyılarına Japonya faunasına ait 300 deniz canlısı taşındı. 2011 yılında meydana gelen ve 9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle gerçekleşen tsunami Japonya’da büyük yıkıma neden olmuştu. 289 adet deniz canlısı okyanus içerisinde toplam 7. 725 kilometre sürüklenmesi bilim insanlarını şaşkına uğrattı. Tsunami enkazıyla birlikte sürüklenen canlıların daha önce ABD kıyılarında görülmediğini belirten uzmanlar, gerçekleşen olayı bugüne kadar kaydedilmiş en uzun deniz göçü olarak değerlendirdi.

Enkaz parçalarıyla geldiler

Tsunami enkazıyla meydana gelen deniz göçünü meydana gelen bir doğal deney olarak niteleyen araştırmacılar sürüklenen enkazdaki canlı türlerinin genel olarak yumuşakçalar, yengeçler ve mercanlar olduğunu belirtti. 600 enkaz parçasının üstüne tutunan ve Japonya kıyılarına özgü deniz canlıları bugün Washington, Oregon, California gibi birçok Kuzey Amerika bölgesinde görülebiliyor.

Son güncelleme: 16:54 - 29.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.