Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Genç kızlar şiddeti hak ettiğini düşünüyor
Genç kızlar şiddeti hak ettiğini düşünüyor
Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle, Birleşmiş Milletler ve Aydın Doğan Vakfı'nın düzenlediği konferansa ünlü isimler de katıldı. Çeşitli alanlarda isim yapmış kadınların, yaşadıkları zorlukları ve erkek egemen bir toplumda var olma mücadelelerini paylaştığı panelde, ünlü oyuncular Tuba Büyüküstün ve Murat Yıldırım konuşmacı olarak yer alırken, ülkemizde kız ve erkek çocukların yetiştirilme tarzı ile ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.
Yaşam 12 Ekim 2016 - 09:32

Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle düzenlenen konferans “Kız Çocuklarının Sesi” paneli ile son buldu. Daha önce Asi dizisinde kameralar karşısına geçen ünlü oyuncular Tuba Büyüküstün ve Murat Yıldırım, şu an yaşanan şiddet olaylarında kız ve erkek çocuklarının birçok yanlış öğretiyle büyütülmesinin büyük payı olduğuna vurgu yaptı. Kız çocuklarına yönelik ayrımcılık içeren söylemlerin küçük yaşlardan itibaren yerleştiğini belirten ikili, çarpıcı konulara değindi.

Moderatörlüğünü Şirin Payzın’ın yaptığı panelde oyuncu ve aynı zamanda UNICEF İyi Niyet Elçisi olan Tuba Büyüküstün, oyuncu Murat Yıldırım, futbol hakemi Lale Orta, Jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı ve müzisyen Tennille Amor katıldı.

MURAT YILDIRIM: BENİM OĞLUM ÇOK CANLAR YAKACAK!

murat-yildirim

Toplumda erkek çocuğuna yönelik ayrımcılığın küçük yaşlardan itibaren başladığını söyleyen Murat Yıldırım, “Bir erkek çocuğuna daha 3 yaşındayken ‘Benim oğlum büyüdüğü zaman çok canlar yakacak’ deniyor. Niye can yaksın, o çocuk büyüdüğü zaman karşısındaki kız çocuğunun da insan olduğunu öğrenmesi lazım” diye konuştu. Çocukların cinsiyet rollerine dair algılarının dizi, film hatta çizgi filmlerle yerleşmeye başladığı tespitinde bulunan Yıldırım, Red Kit çizgi filmini örnek gösterdi. Yıldırım “Red Kit hep yalnız, Daltonlar ise 4 kardeş, birbirine bağlı, en küçüğü en kötü ama annesinin sözünden çıkmayan da o. Biz Red Kit’e, yalnız olmaya özeniyoruz, cool olmak gibi geliyor bize” dedi.

TUBA BÜYÜKÜSTÜN: BİR GENÇ KIZ ŞİDDETİ HAK ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

tuba-buyukustun-1

Tuba Büyüküstün ise kız çocuklarının geri planda kaldığını belirterek özgüvenleri eksik olarak büyüdükleri tespitinde bulundu. “Bana ‘Şu anda Tuba olsa ne yapardı’ diye çözüm aradığını söyleyen genç kızlar oluyor” diyerek genç kızların kendisini rol model aldığını anlatan Büyüküstün, “15-19 yaş arası genç kızların yüzde 44’ü, neredeyse yarısı, bir erkeğin partnerine gösterdiği fiziksel ya da psikolojik şiddeti haklı görüyor. Bir genç kız şiddeti hak ettiğini düşünüyor. Bu ağır bir şey” dedi.

“KADIN OLDUĞUMU ANLASINLAR DİYE SAÇLARIMI UZATTIM”

lale-orta

Panelin diğer katılımcılarından futbol hakemi Lale Orta ve Kore’de dünya şampiyonluğu kazanan 15 yaşındaki Jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı, spor dünyasında var olmanın zorluklarını anlattı. Türkiye’nin ilk kadın futbol hakemi olan Lale Orta, mesleğe ilk başladığı yıllarda erkek gibi davrandığını, ancak zamanla bu sektörde kadın olarak var olmayı başardığını söyledi. Başarıya çok çalışarak ulaştığını belirten Orta, hakemlik yıllarına ilişkin bir anısını şöyle anlattı: “Hakemlik yaparken saçlarım kısaydı, hakem ne kadar küçük daha sakalları bile çıkmamış’ dediler. Ben de ‘Kesinlikle saçlarımı uzatacağım, herkes benim kadın olduğumu anlayacak’ dedim. O günden sonra saçlarımı uzattım.”

“BEN DE YAPABİLİR MİYİM?”

ayse-begum-onbasi

Kore’den altın madalya ile dönen 15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı ise 3 yaşından itibaren bale, 5 yaşından itibaren ise jimnastik sporu ile uğraştığını söyleyerek “Dünya şampiyonluğundan sonra, ‘Ben de yapabilir miyim’ diyen çok arkadaşım oldu” diyerek çevresindeki spor yapmaları konusunda teşvik ettiğini söyledi. Kız çocuklarının eğitimi, fırsat eşitliği, cinsiyet ayrımcılığı gibi panellerin yer aldığı konferans müzisyen Tennille Amor’un canlı performansı ile son buldu.

Son güncelleme: 09:36 - 12.10.2016