Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tüp bebek tedavisi görenler oruç tutabilir mi?
Tüp bebek tedavisi görenler oruç tutabilir mi?
Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, Ramazan'da tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı.
Yaşam 8 Haziran 2016 - 08:04

Tüp bebek tedavisi ile ilgili merak edilen konulardan biri de oruç tutmanın tedaviyi etkileyip etkilemediği… Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, oruç tutmanın sperm ve yumurta kalitesini etkilemediğini ancak uzun süreli açlık ve susuzluğun tüp bebek tedavisindeki hastayı olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

Oruç tutmanın sperm ve yumurta kalitesini etkilemiyor

Tüp bebek tedavisinin yaklaşık 15-20 gün sürdüğünü kaydeden Op. Dr. Ümit Zeteroğlu,“Anne adayının regli döneminin ikinci günü tedaviye başlıyoruz. Her gün yumurtaları uyaran (büyüten) hormon iğneleri anne adayına enjekte ediliyor. Ayrıca gereken sürelerde ultrason muayenesi ile anne adayının yumurtalarının ne kadar büyüdüğü kontrol ediliyor. Hastanın yumurtaları uygun boyutlara geldiğinde hekim tarafından anestezi eşliğinde toplanıyor. Yumurta toplama denilen bu işlemden sonra, hastanın 2-5 gün arasında embriyo transferi için bekleme süresi başlar. Çünkü bu dönemde anne adayının yumurtalarına embriyolog tarafından baba adayının spermler mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilir. Oluşan embriyo, transfer aşamasına kadar hekim ve embriyolog tarafından takip edilir. Bu sürede hasta hem tüp bebek tedavisi yaptırıp hem de oruç tutuyorsa iğneleri, ilaçları ve ultrason takiplerini iftardan sonra yapması önerilir. Ancak, hasta yumurtalarının toplanacağı gün, anestezi alacağı için oruç tutamayacağı kendisine önceden doktoru tarafından bildirilir” dedi.

ANNE ADAYI AÇ KALMAMALI

Bebek anne rahmine yerleştirildikten sonra da anne adayı oruç tutmamalıdır

Transfer aşamasından sonra anne adayına uzun süreli açlık ve susuzluk önerilmediğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, “Ramazan ayında beslenme şeklinin değişmesi, öğün sayısının azalması ve gün içinde tüketilen sıvı miktarının önemli ölçüde azalmasına bağlı olarak enerji kaybı olabilir. Vücudun kan şekerinin düşmesi hastayı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca yumurtaların toplanması esnasında kişi anestezi alacağı için oruç tutamaz. Bebek anne rahmine yerleştirildikten sonra da anne adayı oruç tutmamalıdır” şeklinde konuştu.

RAMAZAN BİR FIRSAT OLABİLİR

Ramazan ayında oruç tutmak yumurta ve sperm kalitesini düşürmez

Ramazanda bir gün içinde en az iki öğün yemek yenildiğini ve dengeli beslenilirse vücudun ihtiyacı olan kalori, protein ve vitamin miktarının da yeterince karşılandığını vurgulayan Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, “Bundan dolayı erkekte sperm kadında yumurta kalitesi azalacak diye endişelenmeye gerek yoktur. Ramazan ayında oruç tutmak yumurta ve sperm kalitesini düşürmez. Ayrıca Ramazan ayı bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin de sigara, alkol gibi olumsuz alışkanlıklardan kurtulması için bir fırsat olabilir” ifadelerinde bulundu.

Son güncelleme: 08:06 - 08.06.2016