Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Turist ishaline dikkat
Turist ishaline dikkat
En sık rastlanan seyahat hastalıklarından biri olan turist ishali, yurtdışına tatile gidenlerin yaklaşık yüzde 50’sinde görülür... Nedeni genellikle tüketilen yiyecek ve içeceklerdeki mikroorganizmalardır.
Yaşam 22 Temmuz 2017 - 02:47

Nasıl bir hastalıktır?

Turist ishali genellikle seyahatin ilk haftasında ortaya çıkar ancak seyahat sonrasında dahi görülebilir. Genç, erişkin ve küçük çocuklar en riskli gruplardır. Başka hastalıkları bulunanlar ve ilaç kullananlarda risk daha yüksektir. Genellikle karın ağrısı, karında kramplar, bir gün içinde 3-4 kez sulu ve şekilsiz dışkılama en sık belirtileridir. Yüksek ateş ve kanlı ishal olması beklenmez, kusma ise nadirdir.

nasil-bir-hastalik

En çok hangi ülkelerde görülür?

Gelişmekte olan tropikal bölgelere yapılan seyahatlerde turist ishallerine sık rastlanır. Kanalizasyon ve su arıtma sistemlerinin hijyenik olmadığı bu ülkelere yapılan seyahatlerin ikinci ve üçüncü gününde ortaya çıkar. Orta ve Güney Amerika, Güney Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılan seyahatler bu açıdan çok risklidir. Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere seyahat ise risksiz olarak değerlendirilebilir. Türkiye ve Rusya gibi ülkeler ise orta riskli olarak nitelendirilir.

en-cok-hangi-ulke

Kimler risk altında?

Kişinin sağlık durumu, bağışıklık sistemi ve kullandığı ilaçlar son derece önemlidir. Ülser hastalığı için ilaç kullananlar, kanser ve kalp hastaları, insülin kullanan şeker hastaları, ülseratif kolit gibi bağırsak hastalığı olanlar, kortizon tarzı ilaç kullananlar en riskli kişiler olarak risk altındadır.

tedavi

Beslenme düzeni…

Az pişmiş veya pişmemiş gıdalar ve kirli sular hastalığı yapan mikropların kaynağıdır. Dolayısıyla bu sağlık probleminden korunmanın en garantili yolu pişmemiş gıdalardan uzak durmaktır. İyice yıkanan ve kabukları soyulan sebze-meyveler, ekmek ve kraker gibi kuru yiyecekler, kaynatılmış veya klorlanmış sular sağlıklıdır. En iyisi kapalı (şişelenmiş) sulardır.

beslenme-duzeni

Tedavi şekli

Turist ishali başlayınca, tedavi için en etkili olan ilaçlar doktor kontrolünde alınan antibiyotiklerdir. Bu noktada, yine doktorunuzun önerdiği ishal önleyici ilaçların düşük dozlarda kullanımı da fayda sağlayabilir. İshal yoluyla kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konulması da sağlık açısından önemlidir.