Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türk Bayrağını gururla dalgalandırdı
Türk Bayrağını gururla dalgalandırdı
Altın Kuğu lakabıyla anılan buz patenci Naz Arıcı, Kanada’dan altın madalyayla döndü. Geçtiğimiz ay katıldığı uluslararası yarışmada Türk bayrağını gururla dalgalandıran sporcu, geleceğe dair hedeflerini ve hayallerini ŞIK okurlarıyla paylaştı.
Eser AKGÜL
Yaşam 2 Kasım 2016 - 07:10

Elektrik-elektronik mühendisi Naz Arıcı, 29 yaşındayken buz pateni yapmaya başladı. Son olarak Kanada'da yapılan ‘2016 Vancouver ISU Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması'na katılıp altın madalya kazanan Arıcı, herkese ilham verecek hikayesini anlatıyor.

Stres atacaktı altın madalya kazandı

Asıl mesleğiniz elektrik-elektronik mühendisliği. Peki buz patenine ilginiz nasıl başladı?
2011 yılında, işimin çok yoğun olduğu bir dönemde buz pateni yapmaya karar verdim. Amacım en başta stres atmaktı ama kaymaya başlayınca bu spor benim için vazgeçilmez oldu. 2015 yılında ilk yarışmam olan Almanya'da düzenlenen Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması'na katıldım ve şampiyon oldum. Bu başarıyla birlikte Türkiye'nin dünya çapında söz sahibi olacağı bir branş da ortaya çıktı ve ülkemizde yetişkinler kategorisi açıldı.
Buz pateni çalışmalarına ağırlık vermişken hiç şanssızlık yaşadınız mı?
Antrenörüm ve ben Almanya'daki başarımdan sonra daha sıkı çalışmamız gerektiğine karar verdik. Dolayısıyla işimden ayrılıp kendimi tamamen bu spora vermiştim ki Ankara'daki buz pistimiz kapandı. Bunun üzerine buz pateni çalışmaya Erzurum'a gittim. Yetişkinler Türkiye Şampiyonası'nda da altın madalya aldım. Kanada'da ise ülkeme birincilik kazandırarak şampiyon oldum.
Kanada'daki yarışmaya katılma aşamasında hiç zorluk yaşadınız mı?
Katılmak için sözlü onay aldığım ve başvurusunu kendim yaptığım yarışmaya maddi bütçe yetersizliğinden dolayı federasyon tarafından gönderilemeyeceğim ortaya çıktı. Dolayısıyla bazı federasyon yetkilileriyle konuşarak sponsor arayışına girdim.

6

Kemal Kılıçdaroğlu bizzat aradı

Bu zorlu süreçte size destek veren olmadı mı?
Bütün bu sıkıntılar yaşanırken Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu beni ve antrenörümü arayarak başarılarımızdan dolayı bizi tebrik etti. Ayrıca İstanbul Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç'le bağlantı kurup beni ve antrenörümü Kanada'ya göndereceğini söyledi. Beni İstanbul'a yerleştirip kamp yapmamı sağladı. Sarıyer Belediyesi'nin sponsorluğunda ata sporu buz pateni olan Kanada'da Türkiye'yi birinciliğe taşıdık. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç bizden desteğini esirgemedi. Veli Özdemir de İstanbul'da ve Kanada'da bizimle yakından ilgilenip olası sıkıntıları engelledi. Altın madalya aldıktan sonra hepsi beni ve antrenörümü arayıp kutladı. Spor hayatımdaki en duygulu başarı bu oldu.

10

Antrenörümle özel bir dil geliştirdik

Antrenörüm Timuçin Özbükücü ile sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışıyoruz. Antrenörüm artistik buz pateni branşında uluslararası alanda teknik uzman. Aynı zamanda milli takım antrenörü, teknik kurul üyesi ve uluslararası buz hokeyi federasyonu başhakemi. Senelerini buz patenine vermiş deneyimli bir hoca ve bu spora gönülden bağlı. Timuçin Hocam aslında endüstri mühendisi. Dolayısıyla fizik ve geometri kurallarından oluşan bir antrenman dili geliştirdik. Bu sporda bu kadar kısa sürede ilerlememi bu dile bağlıyorum.

Son güncelleme: 12:24 - 02.11.2016