Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türk şef Ömür Akkor’a Çin Hükümeti’nden vize ambargosu
Türk şef Ömür Akkor’a Çin Hükümeti’nden vize ambargosu
Türk mutfağını dünya çapında tanıtan ödüllü şef Ömür Akkor, Çin'deki ödül törenine vize verilmediği için katılamadı.
Erdinç YAPAN
Yaşam 30 Mayıs 2016 - 08:36

Bursalı ünlü şef Ömür Akkor, sadece damak tadı ve mutfağıyla değil aynı zamanda kalemiyle de son derece başarılı işler çıkaran bir isim. Yazdığı yemek kitaplarıyla çok sayıda ödül alan ve her defasında Türkiye adını dünyaya duyuran Akkor, geride bıraktığımız günlerde yine bir ödül heyecanı yaşadı. Son yemek kitabı ‘Erken dönem İslam Mutfağı ve Kültürü’ adlı çalışmasıyla ödüle layık görülen Akkor’un macerası ise bundan sonra başlayacaktı.

ŞEFE AMBARGO KOYDULAR

Ödülünü almak üzere Çin’e gitmesi gereken Ömür Akkor gerekli başvuruları yaptıktan sonra beklemeye başladı. Bu heyecanlı süreci takipçileriyle de paylaşan Akkor’un heyecanı ne yazık ki bir süre sonra yerini hüzün ve kızgınlığa bıraktı. 40 gün boyunca kendisine vize vermeyen Çin hükümeti, Akkor üzerinde adeta Türkiye’ye ambargo uyguladı. 180 ülke ve 14 bin kitabın yarıştığı ‘Gormand cookbook awards’a son ana kadar katılmak için büyük çaba sarf eden hatta bavulunu hazırlayıp havaalanına kadar giden Akkor ne yazık ki bu isteğinde başarılı olamadı. Akkor’un tek tesellisi katılmadığı yarışmada kazandığı birincilik ve kendisine gönderilen ödülü oldu. Ömür Akkor bu süreci sosyal medya hesabından yaptığı şu paylaşımlarla aktardı:

omur-akkor-1

40 gündür Çin vizesi almak için uğraşıyorum, yarın akşam uçağım var ve hala iyi bir haber yok…Cumartesi Yantai’de yapılacak törende “Early islamic culinary art” kitabım dünya’nın en iyisi olmak için yarışacak lakin orada olamayacağım. Amerika, Türkiye, İngiltere, Malezya, Ürdün, Kore ve bir ülke daha finalde yarışacak.
Bu kitabın niyeyse hep yolu kapalıydı. şimdi de olduğu gibi. Üzgünüm gerçekten ama hayırlısı diyorum. Tek isteğim bu kadar olumsuzluk içinde kitabın “dünya’nın en iyisi” seçilmesi. Şu mübarek gece dua edin olur mu?

Kuşlar bile kaderle uçar. Velhasıl, evvelâ kısmet, evvelâ kader… Bu sefer olmadı. Pasaport elimde havaalanına gideceğime bavul elimde eve dönüyorum.
Tek tesellim dün akşam yazdığınız güzel cümleler. Tek tek teşekkür etmek istedim ama mümkün olmadı. Allah hepinizden razı olsun. Kendimi bir parça iyi hissediyorsam sayenizde. Çok çok teşekkürler, çok sağolun.

omur-akkor-ic

2013, 2014 ve nihayet 2016 ‘best in the world” Gormand Cookbook Awards “Erken dönem islam mutfağı ve kültürü” kitabımı bu yıl yaklaşık 180 ülke ve yaklaşık 14.000 kitap arasından dalında “dünya’nın en iyisi” seçti. Çin vize vermeyerek törene katılamamamı sağladı ve ben ödüle gidemedim ama çok şükür ödül bana geldi.Tüm bu vize gerilimini beraber yaşadık ve çok duanızı aldım. Hep söylüyorum sizin iyi dilekleriniz, temennileriniz ve dualarınız olmadan bu yerlere gelmem çok zordu. Allah hepinizden razı olsun. BİR TÜRK DÜNYA’ya BEDELDİR.

Son güncelleme: 08:47 - 30.05.2016