Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye sezaryen ile doğumun zirvesinde
Türkiye sezaryen ile doğumun zirvesinde
Yapılan araştırmalarda Türkiye’nin yüzde 50,4 ile sezaryenle doğumda dünyada birinci sırada yer aldığı belirlendi
Yaşam 6 Şubat 2016 - 09:06

Yapılan araştırmalar son yıllarda dünyada sezaryen ile doğum oranlarının çarpıcı bir şekilde yükseldiğini gösterirken, Türkiye'nin yüzde 50,4 ile sezaryenle doğumda dünyada birinci sırada yer aldığı belirlendi.

Medya Takip Ajansı Interpress'in yapmış olduğu araştırmaya göre, Türkiye'de her iki hamile kadından birinin tercih ettiği sezaryenle doğum hakkında yazılı basında 2015 yılı boyunca 3 bin 141 haber çıkarken, hamilelikle ilgili de 11 bin 673 haber yayınlandığı belirlendi. Interpress'in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, sezaryenle doğum sayısının artışında, yaşlı kadınların doğum yapma sayısında yaşanan yükseliş, teknolojik gelişmeler ve kişisel tercihlerin öne çıktığı saptanırken, doktorların da para ve performans sistemi nedeniyle sezaryenle doğumu tercih ettiği belirlendi. Son yıllarda kadınların gittikçe normal doğumdan uzaklaşması dikkat çekerken, normal doğum hakkında ise yazılı basında 2 bin 199 haberin yer aldığı tespit edildi.