Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’den Paskalya manzaraları
Türkiye’den Paskalya manzaraları
Paskalya bayramı, Türkiye’deki gayrimüslimler tarafından büyük bir heyecanla kutlandı.
Yaşam 1 Mayıs 2016 - 13:53

Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişi kutlanır. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemdir. Her sene sabit bir tarihte gerçekleşmeyen ve dünya kiliselerinin çoğunda Pazar günü kutlanan Paskalya Günü ise, Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü olarak da adlandırılır. Türkiye'deki gayrimüslimler de Hristiyanlıktaki en önemli bayramı coşku ve barış mesajları ile kutladı.

Antakya

Antakya’da yaşayan Ortodoks Hristiyanlar, Paskalya Bayramı dolayısıyla sabah 05.00’te başlayan ayinin ardından oruçlarını kilisenin bahçesinde yumurta ile açtı. Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da bulunan Ortodoks Kilisesi’ndeki kahvaltıya Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğu, Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ve Hatay’da yaşayan semavi din temsilcileri katıldı.

Foto: CİHAN

Kahvaltıda konuşan Ortodoks Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, “Paskalya Bayramı’nı bir başka coşku ile kutlayan, şehrin sokaklarında yürürken Paskalya'yı hissettiren kenttir Antakya. Bu şehirde doğmuş olup da bu şehirden bir şekilde göç edenlerin bayram kutlamaya özlemle geldiği kenttir Antakya” dedi.

paskalya-antakya-2

Bir Antakyalı olarak ‘yeni hayatın simgesi’ olan paskalya yumurtalarını tokuşturacaklarını vurgulayan Hurigil, şöyle konuştu: “Şiddetin ve nefretin yaygınlaştığı dünyamızda kökeni, inancı ve felsefi görüşü ne olursa olsun; insanların kardeşçe yaşaması, gelenek ve göreneklerini paylaşması, huzurun ve barışın egemen olması en büyük dileğimizdir.”

paskalya-antakya-4

Edirne

 

Edirne'de bulunan Bulgar Sveti Georgi Kilisesi'nde Paskalya Bayramı nedeniyle ayin düzenlendi. Papaz Aleksandır Çıkırık'ın yönettiği ayine çok sayıda kişi katıldı.

Foto: CİHAN

Edirne yaşayan ve Bulgaristan'dan gelen Hıristiyanlar kilisede yerini aldı.

paskalya-edirne-2

Dualar ve İncil'den pasajların okunmasıyla başlayan ayin, kilisenin etrafında dolaşılması, duaların yapılması, renkli yumurtaların tokuşturulması, ekmek ve şarap ikramıyla son buldu.

paskalya-edirne-7

Ayinin ardından bir açıklama yapan Papaz Aleksandır Çıkırık, “Ben bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim.

paskalya-edirne-3

Nice mutlu bayramlar dilerim” dedi.  Hristiyan vatandaşların ibadetlerini güven içinde yapabilmesi için Edirne polisi de kilisenin etrafında yoğun güvenlik önlemi aldı.

paskalya-edirne-10

Mersin

Mersin’deki Paskalya ayini, Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleşti. Paskalyaya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Katolik Kilisesi Rahibi Fransua Dondu, Tomris Nadir Mitri Kilisesi Vakfı Başkanı Cem Altıniş, cemaat ve yurt dışından tatil için gelen turistler katıldı. 

mersin-paskalya

Coşkun Teymur’un yönettiği ayinde, dini ritüeller de gerçekleştirildi.

mersin-paskalya-2

Ayine katılanlar mum yakıp dilekler dilerken, çocuklar da Paskalya yumurtalarını tokuşturdu.

mersin-paskalya-3

İncil’den bölümler okunup duaların edildiği ayin sonrasında, şarap, ekmek, paskalya yumurtaları dağıtıldı.

mersin-paskalya-4

Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, ayinde barış ve  huzur dileğinde bulundu.

mersin-paskalya-6

Hatay İskenderun

 Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan Hristiyan Ortodokslar, Paskalya Bayramı’nı kutladı. Yapılan konuşmalarda barış mesajları verildi. Paskalya Bayramı nedeniyle Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ayine katılan Hristiyan Ortodokslar, kilisede toplu ayine katıldı. Ortodoks Kilisesi Papazı Dimitiri Yıldırım, ayindeki konuşmasında barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Kiliseye gelen vatandaşlara ayin sonunda ekmek dağıtıldı.

hatay-iskenderun-paskalya-1

Kilise avlusunda açıklamalarda bulunan Hristiyan Ortodoks Kilisesi Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Can Teymur, “Ortodoks alemi Paskalya Bayramı’nı kutluyor, bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız paskalya şenliği kutlamaları yapıyorlar. Bu güzel mübarek günlerin tüm insanlığa da hayırlara vesile olmasını diliyorum.

hatay-iskenderun-paskalya-2

Bu vesile ile günümüzü kutlayan devlet büyüklerimize de teşekkür ediyorum. Bu gün Hz. İsa'nın çarmıha gerilişi ve bizim inancımıza göre de dirilişini temsil ediyor. Bu kutsal günde bütün cemaat mensuplarımız da kilisede ayine katıldılar.

hatay-iskenderun-paskalya-3

Bu vesile ile ülkemiz içinde en iyi dileklerimizi diliyorum. Ülkemizde barış ve huzurun devamını diliyorum. Bütün insanlar için diliyorum” ifadelerini kullandı.

hatay-iskenderun-paskalya-4

İskenderun'da Hristiyanlar tarafından kutlanan Paskalya Bayramı’na Hristiyan vatandaşların yanı sıra CHP Hatay Milletvekili Mevlüd Dudu ve CHP ilçe yönetimi de katıldı.

hatay-iskenderun-paskalya-6