Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin dört bir yanındaki ‘Süslü Kadınlar’ pedal bastı
Türkiye’nin dört bir yanındaki ‘Süslü Kadınlar’ pedal bastı
Türkiye'nin pek çok şehri 'Süslü Kadınlar' sayesinde rengarenk ve çok anlamlı görüntülere sahip oldu.
Yaşam 26 Eylül 2016 - 15:20

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisiklet kullanımına ve kadınların gerek Türkiye’de ve gerekse dünya üzerinde gördüğü baskılara dikkat çekmek isteyen kadınlar Bursa, Mersin, Muğla ve Zonguldak’ta pedal bastı.

BURSA

‘Süslü kadınlar’ Bursa’da caddeleri çiçeğe çevirdi. 2013 yılından beri yapılan ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ bu sene Bursa’da da gerçekleşti. Çiçeğiyle, süsüyle, rujuyla, eteğiyle, iş kıyafetleriyle yani her haliyle bisiklete binilebileceğini gösteren kadınlar, caddelerin sadece motorlu araçların ve erkeklerin olmadığını vurgulamak için 2013 yılından beri her sene yaptıkları bisikleti turunu Bursa’yı da aralarına alarak 28 ilde eş zamanlı olarak tamamladı.

bursa

Kadınların ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne dikkat çekmek için yaptıkları bisiklet turunu İzmir’de Sema Gür 2013 yılında sosyal medyada etkinlik açarak başlatmıştı. Her yıl daha fazla kişiye ulaşan etkinlik Bursa’da ilk kez Sümeyra Altan önderliğinde toplanan 150 kişilik grup Fatih Sultan Mehmet Bulvarında toplandı.

bursa-3

En güzel giysilerini giyip gelen kadınlar bisikletin yaşamın bir parçası olduğunu anlatmak için pedala bastı. Kadınların kendileri gibi kendileri gibi bisikletlerini de süslemeleri dikkat çekti.

bursa-4

MERSİN

Mersin Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak isteyen kadınlar, ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliğini gerçekleştirdi. Merkez Yenişehir İlçesi Gavenevler Mahallesi kavşağında bir araya gelen yaklaşık 100 kadın , rengarenk bisikletlerini çiçek, balon ve çeşitli eşyalarla süslediler.

mersin-2

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında başlatılan z etkinlikte kadınlar, trafik polislerinin eşliğinde sahil şeridindeki Adnan Menderes Bulvarı’nda pedal çevirdi. Bisikletin trafikte daha çok var olduğunu bir dünya için mücadele ettiklerini belirten Ebru Budur,” Biz kadınlar çekinmeden, korkmadan yollarda olmayız.

mersin-3

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu için buradayız. Dünya’nın bir çok yerinde yapılan bu etkinlikte Mersin’de olmalı diye düşündük. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir, yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz.Kadınız, görünür olmak istiyoruz” dedi.

MUĞLA

Otomobilsiz kentler günü tüm dünyada kutlanırken, Muğlalı kadınlar da buna tepkisis kalmadı ve ‘Süslü Kadınlar' bisiklet turu düzenlediler. Türkiye'de eş zamanlı olarak 27 ilde düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliğine Muğla'nın Menteşe ilçesinde yaklaşık 100 kadın ve çocuk katıldı. Menteşe Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan kadınlar, bisikletlerini balon ve çiçekler ile süsleyerek, Cumhuriyet Meydanı, Akyol Parkı ve Aylin Karaca Kavşağı'na kadar pedal çevirdi. Etkinliğe katılanlar adına açıklama yapan Yasemin Duygulu, kentte kadınlara ve bisikletlilere daha fazla saygı gösterilmesini istediklerini belirtti. Duygulu, “Bizler çocuklarımız için daha sağlıklı bir hava istiyoruz.

mugla-2

Bunun için egzoz gazı dumanından olabildiğince arındırmaya çalışıyoruz kentimizi. Günlük hayatta, şehir içinde işimize ya da alışverişe giderken bisikletlerimizi kullanmak istiyoruz. Yolların sadece motorlu araçlara ait olmadığını, bisikletin de bir ulaşım aracı olduğu mesajını vermek istiyoruz. Üstelik kullanırken tayt ve forma dışında elbiselerle de bisiklete binileceğini gösteriyoruz. Süsleneceğiz, çünkü dikkat çekmek istiyoruz. Biz de varız demek, ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçte çevreye duyarlı kadınlar olduğumuzu göstermek istiyoruz. Kadınlar dünyayı değiştirme gücüne sahiptir.

mugla-3

Yeter ki şimdi olduğu gibi kararlı olalım” dedi. Dört yıldır İzmir merkezli yapılan bu etkinlik Muğla’da ilk defa yapıldı. Kadınları bisiklet kullanmaya özendirmeyi de amaçlayan tur yavaş tempoda Akyol mahallesine, oradan Aylin Karaca kavşağına ve tekrar valilik önünde son buldu.

ZONGULDAK

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Atatürk Anıtı’nda toplanan ve kendilerine Süslü Kadınlar adını veren yaklaşık 50 kadın, Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında, kadınların trafikte bisiklet kullanımını anlatmak için pedal çevirdi. Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı’nda yaklaşık 50 kadın en güzel elbiselerini ve fönlü saçları ile toplandı. Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Bilge Özdemir, etkinliğin bisikletli kadınların trafikte pedal çevirebileceğine dair farkındalık yaratmak olduğunu, geçen sene bisiklet yolunda yaptıkları etkinliğin ikincisini polis eşliğinde bu kez trafikte yapacaklarını söyledi.

zonguldak

Özdemir, konuşmasında “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu da bu etkinlerden sadece bir tanesi. İzmir'de 4 yıl önce Sema Gür adında bir arkadaşımızın hareketi ile başlamış olan bir etkinlik bu. Ve 4 yıldır da aktif olarak yapılıyor. Şuan 28 şehirde aynı anda düzenlenen bir etkinlik aynı zamanda. Yine bugün Otomobilsiz Kentler Günü'nü de kutluyoruz böylece. Amacımız trafikte bisikletli kadınların yer alabildiğini göstermek. Egzoz kokusu yerine parfüm kokusu yayılsın diye bir düşüncemiz var. Ereğli'de bu yıl ikinci kez düzenliyoruz. Geçen yıl Türkiye genelinde 9 ilde yapılmıştı. Her yıl daha da büyüyor bu etkinlik. Herkes tarafından duyulur hale gelmesi gerçekten bizleri çok memnun ediyor.

zonguldak-2

Ereğli'de geçen yıl bisiklet yolunu kullanmıştık, bu yıl ise amaca uygun olarak trafik polisleri eşliğinde trafikte seyredeceğiz. Umarız amacımıza ulaşırız. Ereğli'de her yıl bu etkinliği sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Yapılan konuşmasının ardından Süslü Kadınlar bisikletleri ile polis eşliğinde pedal çevirdi.