Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uluslararası sanat elçisi
Uluslararası sanat elçisi
Türk çağdaş sanatını dünyaya tanıtırken dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini de Türk sanatseverlerle buluşturmak üzere kollarını sıvayan Itır Lir Tan, tam bir sanat tutkunu. Dünyanın en ünlü sanat galerilerinden biri olan ‘Liquid Art System Galeri’nin İstanbul temsilciliğini alan Tan, ünlü ağır ceza mahkemeleri yargıcı Umran Sölez Tan’ın kızı.
Yaşam 4 Temmuz 2016 - 01:09
SERGİ15

1 Temmuz'da çağdaş Türk Çağdaş sanatçılardan oluşan bir karma sergi ile kapılarını açan galeri hakkında duygularını anlatan Tan, “Bizim buradaki öncelikli amacımız çağdaş Türk sanatçılarını yurtdışında temsil edip onların tanıtımını yapmak. Tabii ki uluslararası tanınmış ve önemli sanatçıları da Türk sanatseverlerle buluşturacağız” diye konuştu.

GENÇ SANATÇILARA DA DESTEK OLACAK

Kapılarını ‘Summer Time Freshness' isimli sergiyle açan ‘Liquid Art System Galeri İstanbul' 1 Eylül'e kadar gezilebilecek sergide Genco Gülan, Recep Batuk, Barış Sarıbaş, Seydi Murat Koç, Yiğit Yazıcı ve Suriyeli genç çağdaş sanatçı Mohammad Zaza'nın eserleri sergileniyor.

SEYDİ-MURAT-KOÇ-RECEP-BATUK-ITIR-LİR-TAN---GENCO-GÜLAN--MUHAMMAD-ZAZA--BARIŞ-SARIBAŞ8

KENDİSİNİ SÜREKLİ YENİLİYOR

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olan Itır Lir Tan, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sanat kurum ve oluşumlarında çalıştıktan sonra Paris Ecole Du Louvre'da Müzecilik ve Sanat Piyasası masterlarını bitirmesine rağmen bunu yeterli görmedi. Tan halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde Bizans Sanatları konusu üzerine doktora yapıyor.

04MAG03EK

SANAT TUTKUSU ANNEDEN

Sanat tutkusunun ailesinden geldiğini belirten Tan, 11 yıl Çocuk Mahkemeleri Yargıçlığı da yapan eski ağır ceza mahkemeleri hakimi annesi Umran Sölez Tan'ın kendisine ışık olduğunu söylüyor. çocuklar ve çocuk suçları ile ilgili yaptığı çalışmalarıyla tanınan hukukçunun çocuklara çocuk haklarını anlatan bir çocuk masal kitabı ve bir de kısa film çalışması var.

ITIR-LİR-TAN2