Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Üretmek ve paylaşmak benim hayat biçimim
Üretmek ve paylaşmak benim hayat biçimim
Ebru Uygun’la, iş koluna çevirdiği hobisinden Amerika’daki yeni hayatına, TOÇEV’in yeni projelerinden hayata bakış açısına pek çok konu hakkında sohbet ettik.
Yaşam 14 Mayıs 2016 - 00:45

Birgan BiLEKE

Beş arkadaşıyla birlikte beş çocuğun hayatını değiştirmek üzere 1984 yılında yola çıkan Ebru Uygun'la, iş koluna çevirdiği hobisinden Amerika'daki yeni hayatına, TOÇEV'in yeni projelerinden hayata bakış açısına pek çok konu hakkında sohbet ettik.

46

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) çatısı altında 22 yıldır minik kalpleri sevindirmek için hayata geçirilen pek çok başarılı projede Ebru Uygun'un imzası var. Yardımsever isim bu kez de sayfamıza ebru sanatına olan sevgisi ve bu sevginin yol açtığı güzel sonuçlarla ilgili yer alıyor…

TOÇEV'in kurucusu olarak yıllardır çok yoğun çalıştığınızı biliyoruz. Bu koşuşturma içinde ebru sanatıyla yolunuz nasıl kesişti?
Ebru sanatı her zaman ilgimi çekiyordu. TOÇEV'in kuruluşunun 15'inci yılında değerli destekçilerimize ebru eserlerden yapılmış sertifikalar verdik. Bu vesileyle değerli hocam Ali Saraçoğlu'yla yavaş yavaş çalışmalara başladık. Ancak o dönem bir sağlık sorunu yaşadım. Bu yüzden evde ufak bir atölye hazırladık. Sevdiğim insanların özel günlerinde, duygularımı yansıtan eserler yaparak onlara hediye etmeye başladım. Bu beni çok heyecanlandırıyordu.
Bu projede arkadaşınız Ebru Petek Ataç'la çalışıyorsunuz. Arkadaşınız bu projeyi ilk duyduğunda projeye nasıl yaklaştı?
Hem eğitimini aldığı konuda üretim yapabilmek hem de ebru eserlerin kumaşa aktarılması fikri onu da cezbetti. Dostluğumuz, enerjimiz ve işten çok iyi anlıyor olması nedeniyle benim için de doğru bir isimdi. Böylece Ebruly markasını yarattık.

48

Nefes alışımın en önemli nedenlerinden biri TOÇEV

Bu ürünleri TOÇEV yararına da satışa sunuyorsunuz değil mi?
Şu ana kadar yaptığım ebru sergilerinden elde ettiğim gelirin bir bölümünü TOÇEV'e bağışlamıştım. Ebruly'nin de gelirinin bir bölümünü bu amaçla TOÇEV'e bağışlıyorum. Yani hayatımın her noktası olduğu gibi Ebruly de TOÇEV'le birlikte.
TOÇEV'e dair yeni projeleriniz var mı?
Nefes alışımın en önemli nedenlerinden biri TOÇEV. 22 yıllık geçmişi olan bu kurum çocuklarımıza ve Türkiye'ye güzellik kattı. Şu anda vakıf için en büyük hayalim, TOÇEV Öğrenim Merkezi'ni açmak. Bu merkezde projelerimiz hayat bulurken, birikimlerimizi başka STK'lar ve çocuklarımıza aktarma olanağı bulacağız.

47

Yeni bir başlangıç…

Amerika'daki yaşamınız hakkında ne söylemek istersiniz?
Oğullarım da eğitim için Amerika'da ama maalesef onlardan biraz uzaktayım. Bu arada Akdeniz ateşi hastalığımın tedavisi devam ediyor. Tabii burada da üretmeden durmuyorum. Bir yandan TOÇEV ve Ebruly çalışmalarım devam ediyor. Bir yandan da burada vakıf kurmak isteyen önemli kişilere danışmanlık yapıyorum.
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Bize destek olduğunuz için özellikle teşekkür ederim. İçten ve hissederek yapılan her şey bir şekilde yolunu bulup başarıya ulaştırıyor. Bu çalışmaların bu şekilde hayata geçmesinde bana destek olan Ebru Peker Ataç dostuma teşekkür etmek isterim. Ürünlerimiz birçok internet sitesinde satılıyor.

45