Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uyku hapları Alzheimer hastalığı riskini artırıyor!
Uyku hapları Alzheimer hastalığı riskini artırıyor!
Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, herkesin bilmesi gereken bu hayati bilgiyi paylaştı.
Yaşam 16 Haziran 2016 - 15:34

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Uykuda defalarca uyanmak zorunda mı kalıyor sunuz? Uyurken kalktığınızda tekrar uyumakta zorlanıyor musunuz? Sabah kalktığınızda kendinizi uykunuzu almış dinç hissetmiyor musunuz? Gündüz okul veya işte uyukluyor musunuz? O zaman Dr. Tanju Sürmeli’ye kulak vermelisiniz. İşte, Uluslar arası başarılara imza atmış olan Dr. Sürmeli’nin yaptığı açıklama:

“Yukardaki sorunlar bir aydır devam ediyorsa, uyku ile ilgili problem yaşıyorsunuz demektir. Uyku probleminiz en kısa zamanda normal hale gelmeli ki hafıza ile ilgili sorun yaşamayınız. İlaç kullandığınızda bunlar düzelmiyorsa ilaçsız tedavi yöntemi çare olabilir. Çünkü uyku ilaçları 1-3 aydan fazla kullanılmamalı. Çünkü, Fransa Bordeaux ve Kanada Montreal Üniversite'sindeki bilim adamları tarafından yapılan ortak araştırmada, uykusuzluk ve depresyona karşı kullanılan bazı ilaçların uzun süreli kullanımının Alzheimer'a bağlı bunama riskini yüzde 51'e kadar arttırabileceği tespit edildi. İçinde Benzodiazepin etken maddesi bulunan bu ilaçların kullanım süresine bağlı olarak beyin fonksiyonlarındaki tahribatın artabileceği kaydediliyor. 1769 Alzheimer hastası ile 7 binden fazla sağlıklı kişinin verilerinin incelendiği 6 yıl süren araştırma sonucunda; uyku haplarının en fazla üç ay kullanılması tavsiyesinde bulunuluyor. Benzodiazepin maddesi içeren ilaçların beyin fonksiyonlarını bozduğu ve yaşlıların üç aydan fazla kesinlikle kullanmaması gerektiği iddia ediliyor. Uyku ilaçları da dahil pek çok anksiyete ilaçlarının Alzheimer riskini arttırmasının yanı sıra intihar riskine de neden olduğu, depresyon yaptığı, ayrıca sigaranın ölümcüllüğü kadar ölüme neden olabildiği ve bazı kanser çeşitlerine sebep olduğu da vurgulanıyor.”

tanju-surmeli-ic

Dr.Tanju Sürmeli hakkında:

Dr.Tanju Sürmeli, 1978 -1984 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olarak ‘'Tıp Doktoru'' unvanını aldı. Sonrasında psikiyatri ihtisas için gittiği Amerika'da, ECFMG sertifikalı olarak Institute of Living/U.Conn., Yale, University of Texas, San Antonio, Psikiyatri ve Nöroloji üniversite hastanelerinde ihtisas eğitimi aldı. Harvard Tıp Fakültesi, Scholar (Bilim adamı) klinik araştırma programını tamamladı. New York Medical College'da EEG ve psikofarmakoloji Research Fellowship yaptı. New York Ackerman Institute for Family Therapy (Cornell Üniversitesi)'de Aile terapisti ve New York Milton Ericson Hypnosis Institute'de Hipnoz eğitimi aldı. Columbia Üniversitesi Tıp fakültesi-NYSPI'de ve Manik Depresyon Vakfında Prof. Dr. Ronald Fieve' ye başasistanlık yaptı. 2000 yılında ülkesine dönerek Ege Üniversitesi'nde denklik sınavını geçerek psikiyatrist olma hakkını kazandı. Türkiye'ye döndükten kısa bir süre sonra 2001 Sağlıklı Yaşam Kliniği'ni kurdu. Biofeedback, Neurofeedback, Psikiyatride QEEG ve ERP kullanımı Derneği kurucusu ve başkanıdır. Türkiye'de BCIAC-EEG Akademik üye sertifikalı tek kişidir. Sürmeli'nin uluslararası pekçok (AAPB,ISNR, SAN, BFE, APA, ECNS) derneklerde de üyeliği ve çalıştaylarda eğitmen olarak fakülte posizyonu bulunmaktadır. A klas hakemli Clinical EEG and Neuroscience, Psychiatry Research, and Journal of Child Psychology and Psychiatry bilimsel dergilerde makale incelemecisi olarak görev almaktadır. İsviçre Bilim Akademisi Vakfı “Şizofrenide Neurofeedback” araştırması yapmak isteyen bilim adamlarının çalışması için gerekli olan Grant (Fon) başvurusunun incelemesi için bilirkişi incelemecisi olmasını istedi. Harvard, Johns Hopkins ve U. Penn gibi presjtijli Üniversitelerdeki bilim adamları QEEG ve Neurofeedback çalışmaları için konsultasyonuna başvurmaktadılar.2 yıllığına merkezi Chicago'da olan Uluslararası Elektrofizyoloji QEEG Birliğinin ve Amerika'daki International Society for Neurofeedback and Research'in Yönetim Kurullarına Uluslararası üye olarak seçildi.