Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uykuya dair enterasan bilgiler
Uykuya dair enterasan bilgiler
Uyku, doğduğu günden hayata gözlerini yumduğu ana kadar insan hayatında çok büyük önem taşıyan bir kavram. Önemi her geçen gün biraz daha anlaşıldığından hakkında yapılan bilimsel araştırmaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. İşte biz de bu araştırma sonuçları arasından en ilginç olanları sizin için ele aldık ve bir araya getirdik...
Yaşam 23 Ağustos 2016 - 23:48

Birgan BİLEKE

– İnsanların yüzde 12'si rüyalarını siyah-beyaz olarak görüyor. Renkli televizyon icat olmadan önce insanların sadece yüzde 15'inin renkli rüya görüyordu ve gençler bu oranın büyük kısmını oluşturuyordu.

ruya

– Bir kedi, hayatının üçte ikisini uyuyarak harcarken, zürafa 24 saatin sadece 1.9 saatini uykuda harcıyor. İnsanlar ise hayatın üçte birini uykuda geçiriyor.

– Rekorlar kitabına girmiş en uzun uykusuz geçen süre 11 günden oluşuyor. Rekorun sahibi ise 1964 yılında uykusuzluk denemesi yapan 17 yaşındaki Kaliforniyalı Randy Gardner.

uykusuzluk-rekoru

– Sağır insanlar rüyalarında kendilerini konuşurken gördüklerinde, sağır dilsiz alfabesi kullanmazlar.

uyku-pozisyonu

– Uyku sırasında insanların doğal olmayan hareketler yapmasına ‘parasomnia' denir. Fazla kafein tüketmek, stresli bir ortam yaşadıktan sonra uyumak gibi bazı durumlar bu hareketleri tetikler. Bu tür hareketler, kişi yaşlandıkça azalmaya başlar.

genel

– Uyku uzmanları, kişiliklerle uyuma pozisyonları arasında direkt bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, bazı bilimsel araştırmalar, cenin pozisyonunda daha rahat uyuyan bireylerin korumaya daha çok ihtiyaç duyan, hassas kişiler olduğunu ortaya koymuştur.

SİGMUND FREUD

– Uyandıktan sonraki ilk beş dakika içerinde insanlar rüyalarının büyük bölümünü unuturlar. Psikanalitik kuramın yaratıcısı, ünlü bilim adamı Sigmund Freud bu durumu,  insanların rüyalarıyla su üstüne çıkan duygularından hemen kurtulmak istemeleriyle açıklıyor.

kabus

– Sağlıklı bir uyku uyumak için doğru beslenmek büyük önem taşır. Yağlı, karbonhidrat yüklü ve sindirimi zor gıdalar tüketip çok zaman geçmeden uyumak sağlıklı bir uyku uyumaya engel olur.

uykusuzluk

– Uykuya dalma süresi 10-15 dakikayı geçmediği sürece sağlıklıdır. Bir türlü uykuya dalamıyorsanız bu konuyla ilgili uzmana danışmanız sağlıklı olur.

uyku

– Kabus görenler genellikle bu duruma korkularının neden olduğunu düşünür. Fakat uzmanlar, insanların kabus görmelerine neden olan en büyük duyguların üzüntü, suçluluk ve karışıklık olduğunu belirtmektedir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.