Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uyum sağladığın kadar varsın
Uyum sağladığın kadar varsın
Canlıların neslini sürdürmesinin, bulunduğu ortama uyum sağlayabilmesiyle mümkün olduğu, en güçlünün veya büyük olanın değil, en uyumlunun hayatta kaldığı biliniyor. Birçok canlının genleri, çevresel şartlara göre fonksiyonlarını değiştirmek suretiyle neslini sürdürebiliyor. Çok hücrelilerin üreyebilmesi için ise iki ayrı cinsiyetin bulunması bile şart değil… İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, evrime dair önemli bilgiler verdi.
Yaşam 16 Temmuz 2017 - 01:53

Palyaço Balığı, çift cinsiyetli.  Erkek olarak doğuyor sonradan dişiye dönüşüyor. Bu balıkların çok iyi yapılanmış, anaerkil bir toplumsal düzenleri var: Dişi grubun lideri her zaman en büyük olan balık, ikinci en büyük olansa erkeklerin lideri seçiliyor. Grubun geri kalanı, işlevsel üreme organlarına sahip olmayan ve dolayısıyla da üremeyen küçük balıklardan oluşuyor. Dişi ölürse, erkek kilo alarak grubun yeni dişisi haline geliyor.

Lapin balığı dişi olarak doğuyor, sonradan erkeğe dönüşüyor. Baskın erkeğin ölmesi sonucu haremdeki en büyük dişi, erkeğe dönüşüyor ve haremin yeni sahibi oluyor. Erkeğe dönüşen dişi sperm üretmeye başlıyor.

sayfa8ek-lapin

Erkek penguenler yumurtayı soğuktan koruyor

Hayvanların yalnızca yüzde 10'unda insanlardaki gibi sorumluluk sahibi babalık davranışı olduğu düşünülüyor. Bu konuda bazı örneklerden bahsetmek gerekirse:

shutterstock_476681821

Kaz, martı gibi çoğu erkek su kuşları, yavrularını yetiştirme konusunda dişiye yardımcı oluyor. Uçuş sırasında, sıranın sonunda uçarak aileyi kolluyor.

shutterstock_506215531

Dişi denizatı, erkeğin karın kesesine yumurtasını bırakıyor. Erkek, kese içindeki bu yumurtaları spermleriyle birleştirerek yavruları geliştiriyor.
Erkek penguenler, dişiler yuva yapıp kuluçkaya yatmadığından, yumurtayı ayaklarının üzerinde tutarak soğuktan koruyor.
Yavrular küçükken, avlanma görevi çoğu zaman babaya yükleniyor. Bazı durumlarda baba kurtlar, yavruların bakımını üstleniyorlar.
Kedigillerden sadece aslanda babalık sorumluluğu bulunuyor.
Bazı maymun türlerinde yavrulara, ilk iki yıl süreyle ve zamanın yüzde 90'ında babalar bakıyor.

buyuk2

Her iki cinse dönüşüm

Bazı balık türleri ise başka bir balığın emrine girerse erkeğe, kendisi baskın bir durumda olursa dişiye dönüşebiliyor.

shutterstock_302109812

İnsan baba

Biz insanlar dünyaya geldiğimizde, tam gelişmemiş beynimizle maalesef bir yıl erken dünyaya gelmiş bebekler oluyoruz. Hayvanların doğumdan sadece birkaç saat sonra yapabildiklerini bir yaşımızı doldurmadan yapamıyoruz. Bu süreçte de anne ve babanın yakın korumasına, beslenme desteğine muhtaç olarak yaşıyoruz.