Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uzak, yakın ve Astigmat ışık tedavisiyle son buluyor
Uzak, yakın ve Astigmat ışık tedavisiyle son buluyor
Gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmak için uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde gözünüze ‘cihazla dokunulması’ gerekiyor.
Yaşam 12 Mart 2016 - 01:53

Op. Dr. Ertan Sunay

Gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmak için uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde gözünüze ‘cihazla dokunulması' gerekiyor. Ancak bu durum hastalarda tedirginliğe yol açıyor. Tedirginlik yaratan sorunu ortadan kaldıran No-touch lazer yöntemiyle ilgili Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op. Dr. Ertan Sunay'dan bilgi aldık.

Göze dokunmadan ışıkla tedavi

Bu yöntemde tedavi sırasında göze cihazla temas edilmiyor. Hastanın uzaktaki bir ışık kaynağına bakması bu tedavinin yapılması için yeterli. Tedavi, düzeltilecek gözlük numarasının büyüklüğü ve cinsine göre en çok 50 saniye sürüyor. Alışılagelmiş lazer tedavilerinde gözde özel bir bıçak veya lazerle kesi yapılıyor. Sonuçlar genellikle başarılı olsa da istenmeyen bazı yan etkiler ortaya çıkabiliyor. No-touch yönteminde ise gözün ön çeperinin alkolle kazınması, çeperden zar kaldırılması veya disk şeklinde bir doku çıkarılması söz konusu değil.

Riskleri sıfırlayan yöntem

– No-touch tekniği, miyop, hipermetrop ve astigmat tedavilerinde kullanılıyor. Bu yöntem özellikle korneası ince olan hastalarda ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan problemli vakalarda tercih ediliyor. Göze herhangi bir kesi uygulanmadığı için, kesiye bağlı tüm riskler de sıfırlanmış oluyor.

Neden No Touch Laser?

– Tedavi göze cihazla temas olmadan ve çok kısa bir süre içinde gerçekleşiyor.
– Uzak-yakın görme bozukluğu ve astigmat tedavisi yapılabiliyor.
– İnce kornealı hastalara uygulanabiliyor.
– Tedavi sonrasında göz kuruluğu yaşanmıyor.
– Tedaviden kısa süre sonra günlük aktivitelerinize devam edebiliyorsunuz.

Tedavi günlük yaşantıyı etkilemiyor

Göze kesi yapılarak uygulanan laser tedavilerinden sonra gözlerin uzun süre darbelerden korunması gerekirken, No-touch tedavisinden dört gün sonra hastaya her tür fiziksel aktivite yapması için izin veriliyor. Ayrıca tedavinin ardından gözler kapatılmıyor, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebiliyor. Uygulama
aynı tedavi seansında iki göze birden yapılabiliyor.

Gece görüş problemlerine son

No touch ile ‘kartal gözü' olarak bilinen ‘wavefront' tedavisi de yapılabiliyor. Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş problemleri de düzeltiliyor.

 

 

 

Etiketler