Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Vitrin hastalığına dikkat!
Vitrin hastalığına dikkat!
Birçok kanser türünden daha ölümcül...
Yaşam 24 Mart 2016 - 01:37

Bacaklara giden atardamarlardaki daralma ya da tıkanıklık nedeniyle kişiler aniden yürüyemez hale gelebilir. Bu sorunu sokakta yaşayan hastalar o anda vitrine bakar gibi yapıp dinlendikleri için yaşadıkları bu rahatsızlık ‘vitrin hastalığı' olarak da adlandırılıyor…

Bacak atardamarlarında daralma ve tıkanmaya bağlı olarak yol yürümekle ve hastalık ilerledikten sonra dinlenme halinde bile bacaklarda ağrılarla, kramplarla kendini gösteren vitrin hastalığıyla ilgili Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mert Yılmaz önemli bilgiler verdi.

Kimler risk altında?
Bu hastalık erkeklerde kadınlardan beş kat daha sık görülmektedir. Sıklığı erişkin erkeklerde yüzde 10 civarındadır. Yaşlı nüfusta ise yüzde 12-20 arasında değişmektedir.
– Sigara kullananlar ve şeker hastaları.
– Ailede damar sertliğine bağlı hastalık öyküleri bu hastalık söz konusu olduğunda mutlaka takip edilmelidir.
– Hareketsiz bir yaşam sürenler.
– Kötü kolesterol ve trigliserit düzeyleri yüksek, kronik böbrek yetersizliği yaşayanlar.
– Aşırı kilolu veya obez olanlar.
Belirtileri neler?
Periferik damar hastalığında en sık görülen belirtiler, yürürken kalçada, uylukta ve bacakta kramp tarzında ağrıdır. Ağrı o kadar şiddetli olur ki hasta ancak dinlendikten sonra ağrısı geçer ve yürümeye devam edebilir. Belli bir süre sonra tekrar ağrı oluşur ve hasta yeniden dinlenmek zorunda kalır. Bu ağrısız yürüme mesafesi ne kadar kısaysa durum o kadar ciddidir. Ağrının sebebi, yürümekle bacak adalelerindeki oksijen ihtiyacının artması fakat damardaki daralmadan dolayı o bölgeye gerektiği kadar kanın ulaştırılamamasıdır. İleri evrelerde ise bacaktaki kıllanmada azalma, adalelerin erimesine bağlı incelme, tırnak kalınlaşması ve cilt kuruluğu görülür. Hastalığın bir sonraki evresi ağrının istirahat halinde de olmasıdır. Hastalar ağrıdan uyuyamaz. Son evre ise ayaklarda yaraların açılmaya başladığı süreçtir.

Tedavisi mümkün

Hastanın tedavisi açısından yaşam tarzı değişikliği, sigarayı bırakma, her gün 30 dakika egzersiz yapma, obezite kontrolü ve Akdeniz diyeti önemlidir. Kan basıncını kontrol için tıbbi tedavi yapılabilir. Hedeflenen LDL kolesterol düzeyine ulaşmak için lipit düşürücü tedavi yapılır. Diyabet hastalarında hedefe ulaşmak için kan şekeri kontrol altına alınmalıdır.