Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Ekmeğini lavdan çıkartıyor paylaşan: Sozcu
Volkanik toprakta ekmek pişiriyor
Aktif volkanik dağları ile bilinen İzlanda bölgesinde yaşayan Siggi Rafn Hilmarsson isimli İzlandalı fırıncı coğrafyanın içinde bulunduğu durumu farklı bir şekilde değerlendiriyor. Hilmarsson, volkanik bölgelerde bulunan sıcak toprak içerisinde ekmek pişirmesiyle biliniyor.
Yaşam 22 Eylül 2017 - 18:12

Dünyadaki en büyük volkanik bölge olan İzlanda’da coğrafyanın durumunu kendi açısından avantaja dönüştüren Siggi Rafn Hilmarsson isimli kişi, lavlardan ısınan toprak içerisinde ekmek pişiriyor. Belirli bir toprak derinliği içerisinde atalarından öğrendiği ekmek biçimini pişirdiğini söyleyen Hilmarsson; hakkında çekilen kısa belgesel film içerisinde açıklamalarda bulundu. Büyük annesinden öğrendiği farklı bir tarifle toprağın için ekmeklerini pişirdiğini söyleyen Hilmarsson, volkanik toprakta pişen ekmeklerinin yiyenler tarafından beğenildiğini belirtti.

Volkanik bir ada

Volkanik arazide ekmek pişiren tek kişi olmadığını belirten Hilmarsson’ın hakkında çekilen kısa belgesel sosyal medyada viral hâle geldi. Atlas Okyanusu’nun kuzey bölümünde yer alan ve doğal kaynaklar bakımından oldukça fakir olan İzlanda, volkanik bir ada üzerinde yer almasıyla biliniyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Etiketler