Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yağ yaktırıp tok tutan yiyecekler
Yağ yaktırıp tok tutan yiyecekler
Siz de “Çok az yiyor ama kilo alıyorum” diyenlerdenseniz bu durumun nedeni hatalı beslenme olabilir. İşte yağ yakmayı kolaylaştırıp, tokluk hissi veren ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler. Sakın bu lezzetleri sofranızdan eksik etmeyin…
Yaşam 28 Kasım 2016 - 02:48

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için harekete mi geçtiniz? Bu soruya cevabınız evet ise beslenme listenize bazı besinleri ekleyerek daha kolay zayıflayabilirsiniz. Ancak şunu da belirtmeliyim ki hiçbir besin mucizevi değildir sadece kilo verme amacınıza ulaşmanızda destekleyicidir…

1) Kırmızı biber
Acı sevenler sevmeyenlere göre daha şanslıdır çünkü kırmızı biberin içindeki kapsaisin maddesi metabolizmayı hızlandırırken vücut ısısını yükselterek enerji harcamanızı sağlar. Eğer midenizde bir sorun yoksa yemeklere rahatlıkla kırmızıbiber ekleyebilirsiniz.

kirmizi-biber

2) Yeşil çay
Yeşil çay, yağ yakmayı ve metabolizmayı hızlandırır. Bilimsel araştırmalar günde bir fincan yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre yüzde 45 oranında daha yavaş kilo aldığını gösteriyor. Yeşil çayın kekremsi tadını sevmeyenler ise içine çubuk tarçın koyarak tüketebilirler.

yesil-cay

3) Su
Su, oksijenden sonra vücudun en önemli ihtiyacıdır. Vücudun yüzde 65'i, kanın yüzde 92'si, beynin ve kasların yüzde 75'i sudan oluşur. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, su dengesinin korunmasıyla mümkündür. Dolaşımı hızlandıran su, yağ yakmayı da hızlandırır. Bu yüzden zayıflama sürecinde günde en az 2.5 litre su içilmelidir.

su

4) Yumurta
Anne sütünden sonra en kaliteli proteini içeren yumurta sizi tok tutar. Ayrıca vücudunuz proteinli yiyecekleri parçalamak için daha fazla enerji kullanır. Protein kas kütlenizi tutmaya da yardımcı olur, kaslarınız yağdan fazla kalori yakar. Her gün kahvaltıda yumurta yemek sizi tok tutacağı için dolaylı olarak gün içinde alacağınız kalori miktarını da azaltır.

yumurta_1

5) Yulaf kepeği
Yulaf kepeği tok tutan besinlerin başında gelir. Hem glisemik indeksi düşüktür hem de şeker metabolizmasının dostudur. Kan şekerini çok yavaş yükselttiği için ani iştah ataklarını önler ve geç acıkmanızı sağlar. Bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı için özellikle kabızlık sorunu çekenlere her gün tüketmeleri önerilir.

yulaf-kepegi

6) Sütlü kahve
Tok tutan besinlerden biri de sütlü kahvedir; tabii ki süt tozu yerine her zaman süt kullanmak kaydıyla. Günlük süt en faydalı ve sağlıklı olandır. Sütlü kahveyi özellikle ikindi ara öğününde yanında ceviz, badem veya fındık eşliğinde tüketirseniz, akşam yemeğine çok aç oturmanız engellenir, kan şekeriniz dengelenir ve sizi uzun süre tok tutar.

sutlu-kahve

7) Yeşil kabak-bal kabağı
Her iki kabak türü de lif açısından çok zengindir ve bağırsakları çalıştırır. Potasyum, fosfor, kalsiyum ve demir açısından zengin olan yeşil kabağı salatalarınıza rendeleyip koyabilirsiniz. Lif zengini olan bal kabağı da çok iyi karoten, magnezyum, C ve E vitamini kaynağıdır. Kalorisi de oldukça düşüktür. Bal kabağını içine şeker ilave etmeden direkt suda haşlayıp tarçınla birlikte tüketebilirsiniz.

kabak

8) Somon
Newcastle Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, somon balığında bulunan omega 3 yağ asitlerinin yağ kütlesini azalttığı ortaya çıkmıştır. Diğer benzer araştırmalar da omega 3 yağ asitlerinin tok tuttuğunu ve balık yedikten iki saat sonra da tok hissettiğinizi gösterir.

somon

Haftada en az iki kez somon, uskumru, konserve ton balığı veya eğer bulabilirseniz kuzey denizlerinde yaşayan Ringa balığı gibi diğer yağlı balıklardan tüketmek tok kalacağınız süreyi uzatacağından büyük fayda sağlar.

Son güncelleme: 07:31 - 28.11.2016