Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaşlanma hızınızı yavaşlatın!
Yaşlanma hızınızı yavaşlatın!
Genetik mirasın yanı sıra çevresel faktörlerden bilinçsiz beslenmeye, stresten hormon eksikliğine kadar pek çok şey hızlı yaşlanmaya neden oluyor.
Yaşam 15 Temmuz 2016 - 00:12

Genetik mirasın yanı sıra çevresel faktörlerden bilinçsiz beslenmeye, stresten hormon eksikliğine kadar pek çok şey hızlı yaşlanmaya neden oluyor. Ancak beslenme ve yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle hem sağlığınızı koruyabilir, hem de yaşlanmayı geciktirebilirsiniz…

Yaşlanma doğumla birlikte başlar. Doku ve organlarda asıl yaşlanma, yıpranma ise ergenlik çağından sonra ortaya çıkar. Yaşlanma hücre düzeyinde başlayıp; doku, organ ve tüm vücudun yaşlanmasıyla devam eder. Her organın kendine göre ayrı yaşlanma hızı vardır. Öte yandan ortalama yaşam süresi tüm dünyada kadın ve erkekte giderek artış kaydetmektedir. Kadınlarda ortalama yaşam süresi erkeklerden 5-10 yıl daha fazladır. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, yaşlanma hızını yavaşlatmanın püf noktalarını anlattı…

21

Sebepleri nelerdir?

Genetik miras, serbest radikaller, antioksidan sistemin yetersizliği, toksinler, çevresel kirlilik, radyoaktivite, manyetik kirlenme, hormonlarda azalma, insülin direnci, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, sigara, alkol, uyuşturucu, stres, depresyon, uyku kalitesinde azalma, vücut yağlanması, obezite, geçirilmiş hastalıklar, aşırı egzersiz, damar yaşlanması, kolesterol yüksekliği ve homosistein (damar sertliğine yol açan bir aminoasit) yüksekliği yaşlanma sürecini hızlandıran en önemli nedenlerdir.

22

Hormon dengesizliğine dikkat!

Yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biri hormonal dengesizliktir. Özellikle büyüme hormonu, testosteron, östrojen ve melatonin hormonlarında ortaya çıkan dengesizlik yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Menopoz döneminde kadınlarda östrojen hormonlarında çok ciddi ve hızlı bir düşüş ortaya çıkarken, erkekte 40'lı yaşlarla birlikte testosteron hormonunda düşüş yaşanır. Tüm bu hormonal yetersizlikler sonucunda vücut kilosunda artış, yağlanma, kas kitlesinde azalma, egzersiz kapasitesi ve kas gücünde azalma, kemik kaybı ve uyku sorunları ortaya çıkmaktadır.

32

Aşırı şeker tüketiyorsanız…

Glisemik indeksi ve glisemik yükü yüksek olan beyaz şeker, beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz pirinç gibi yiyecekler kan şekerini hızla yükselterek, fazla miktarda insülin salınımına neden olur. İnsülin bilindiği gibi enflamasyona sebep olan ve aynı zamanda vücutta yağ depolatan bir hormondur. Aşırı insülinle birlikte kan şekeri hızla düşer, kişi tekrar şekerli yiyecekler yeme ihtiyacı hisseder ve bu kısırdöngü sürekli tekrar eder. Bu süreçte ortaya çıkan insülin direnci, vücudun metabolik ve hormonal dengesini bozarak yaşlanma sürecini başlatır ve hızlandırır.

27

Ağır ve dengesiz diyetlerden kaçının

Yanlış beslenme, kronik stres, ağır işler, aşırı spor, uyku bozuklukları, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar bağışıklık sisteminin gücünü azaltır. Bağışıklık sistemini güçlü kılmak için yeterli ve sağlıklı beslenme; vitamin, mineral, antioksidan desteği, makul egzersiz programı, stresten uzak bir yaşam ve düzenli uykuya ihtiyaç vardır. Yaşlanmayla birlikte bağışıklık sistemi güç kaybederken, bağışıklık sisteminin bozulması da yaşlanma sürecini hızlandırır.

Yaşlanma karşıtı check-up'ta hangi testler olmalı?

– Genel biyokimyasal testler: Glikoz, HbA1c, üre, kreatinin, ürik asit, SGOT, SGPT, GGT, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid, homosistein.
– Hormonlar: Kortizon, DHEA-S, östrojen, progesteron, testosteron, insülin, IGF-1, FSH, LH, TSH, sT4, sT3
– Antioksidanlar: E vitamini, selenyum, glutatyon, antioksidan kapasite
– Bağışıklık Sistemi: Hemogram, immünglobulinler
– Kemik Sağlığı: Alkali fosfataz, kemik dansitometre

24

Yaşam şeklinizi değiştirin

Yaşlanma hızınızı yavaşlatıp, sağlıklı yaş almak için aşağıdaki önerileri bir an önce hayata geçirin…

Gereksiz ilaç kullanımından kaçının.
Günde en az 8 porsiyon sebze ve meyve tüketin.
Haftada iki kez balık tüketin.
Düzenli egzersiz yapın. Yapamıyorsanız her gün 1 saat yürüyün.
Sakin bir yaşam sürün.
Düzenli ve kaliteli uyku uyuyun.
Şeker, un, tuz, peynir ve sütten oluşan beş beyazdan sakının.
Zeytinyağı kullanmayı tercih edin.
Sigara ve alkol kullanmayın.
Az ve sık yiyin.