Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bilim insanları, farelerin ömrünü %35 oranında uzattı
Bilim insanları, farelerin ömrünü %35 oranında uzattı
Uzmanlar tarafından geliştirilen ilacın yaşlı hücreleri vücuttan atarak yaşlanmayı ertelediği ortaya çıktı
Yaşam 5 Şubat 2016 - 14:17

Yaşlanmayı yavaşlatan ve ömrü uzatan ilaçlar, mucize olmaktan çıkıyor. ABD'deki The Mayo Clinic Üniversitesi uzmanları fareler üzerinde uyguladıkları yeni bir ilaçla, hayvanların ömrünü yüzde 35 uzatmayı başardı. Yaşlanmış hücreler üzerinde araştırmalar yürüten ekip, bu hücrelerin insan ve hayvanlarda kalıcı hasar bıraktığına dikkat çekerken, hastalıklara neden olduğunu ortaya çıkardı. Bu hücrelerin vücuttan atılmasının farelerin ömrünü uzattığı belirlenirken, böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiği, kalbi güçlendirdiği, kanser ihtimalini azalttığı ve katarakt tehlikesini düşürdüğü ortaya çıkarıldı.
Foto: Milliyet 

Milliyet’in haberine göre; Araştırmayı yürüten ekipten Darren Baker, “Yaşlanmış hücreler vücutlarından çıkarılan farelerin ömürleri yüzde 25 ila 35 oranında uzadı” dedi. Baker, 6 ay gözlemlenen farelerin sağlık durumunda iyileşmeler olduğunu da kaydetti.

FARELER ÜZERİNDE OLUMLU SONUCA ULAŞILDI

Yaşlanmış hücreler, bölünmeye son verirken, vücuttaki fonksiyonlarını da zaman içerisinde kaybediyor. Bu hücrelerden bazıları doğal yollarla vücuttan atılırken, bazıları zaman içerisinde farklı organlarda birikerek bu organlara zarar vermeye başlıyor. Ekibin ürettiği ilaç yardımıyla, yaşlanmaya ve vücutta tümör oluşumuna neden olan “intihar geni”nin kolaylıkla etkisiz hale getirildiği açıklandı. Baker, “Biz yaşlanmış hücrelerin, yaşla birlikte doğal dokularda birikmeye başladığını biliyorduk. Bunları fareler üzerinde yok ederek sonuçlarını görmek istedik” diye konuştu.

 

Son güncelleme: 15:44 - 05.02.2016