Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaz aylarında çocukların göz sağlığı için 5 önlem
Yaz aylarında çocukların göz sağlığı için 5 önlem
Tatile giderken çocuklarınız için şapka ve güneş gözlüğü götürmeyi unutmayın
Yaşam 18 Haziran 2016 - 09:33

Çocukların yaz aylarında güneş ışınları ve allerjik etkenlere maruz kalmasını önlemek için almanız gereken birkaç basit önlem var. Yaz aylarında güneş ışınlarının yeryüzüne dik ulaşması ile birlikte ilkbaharda havada artan polen tozlarının tetiklediği, allerjik reaksiyonların daha çok alevlendiğinin görüldüğünü belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aziz Serkan Topaloğlu, özellikle çocukların güneş gözlüğü ve siperli şapka kullanımının faydasının büyük olacağını açıkladı.

7-14 YAŞ GRUBU RİSK ALTINDA

Allerjik yapıları olan çocukların yaz aylarında tehlike altında olduğunu belirten Topaloğlu sözlerine şöyle devam etti; “Özellikle Vernal Keratokonjonktivit olarak bilinen, sıklıkla 7-14 yaş grubu erkek çocuklarda görülen allerjinin ağır türünde, güneş ışınlarından korunma daha çok önem taşır.”

Özellikle Vernal Keratokonjonktivit olarak bilinen, sıklıkla 7-14 yaş grubu erkek çocuklarda görülen allerjinin ağır türünde, güneş ışınlarından korunma daha çok önem taşır.

GÖZ ALLERJİSİNE KARŞI BEBEK ŞAMPUANLARI

Batıgöz Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aziz Serkan Topaloğlu, yaz aylarında çiçek tozları ve polenlere karşı çocukların nasıl korunması gerektiğini ise şöyle özetledi; “Çiçek tozları ve polenler allerjik reaksiyonları tetikler. Alınacak tedbirler şunlardır: Dışarıdan eve gelindiğinde, el ve yüz bebek şampuanları ile iyice yıkanmalıdır. Üzerindeki kıyafetler çıkartıp, yıkanmaları sağlanmalıdır. Temiz ev kıyafetleri giyilmelidir.

Yazın çocuklarda göz kurulukları nadir de olsa görülebilir. Hastalığın nedenleri arasında vitamin A eksikliği, otoimmun hastalıklar ve göz yaşı bezinin doğumsal yokluğu sayılabilir. Oysa ki çocukların hissetiği göz kuruluğu bulgularının en sık sebebi, allerjik gözlerdeki göz yaşı kalitesinin bozulmasına bağlı olarak su gibi akıp gitmesi ya da buharlaşmasına bağlı yok olması sonucu olur. Bu sorunun temelindeki allerjiyi tedavi etmek çocukları rahatlatır.”

Yaz tatiline çıkmadan önce Yrd. Doç. Dr. Aziz Serkan Topaloğlu, gözlerinde sulanma, kızarıklık olan ve de kaşıntıya bağlı olarak sürekli ovuşturan çocukların, yaz öncesi göz muayenelerini yapmaları gerektiğini belirtirken, yaz ayları için göz sağlığı açısından tavsiyelerini anlattı.

Gözlerinde sulanma, kızarıklık olan ve de kaşıntıya bağlı olarak sürekli ovuşturan çocukların, yaz öncesi göz muayenelerini yapmaları gerekiyor

ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞI İÇİN ALMANIZ GEREKEN 5 ÖNLEM

1-Allerjik yapıya sahip olan çocukların güneş gözlüğü ve siperli şapka kullanmaları gerekir
2-Aşırı terleme ve yağ salgısının arttığı yaz aylarında arpacık sık görüldüğü için kirpik temizliğini düzenli her sabah yapmak gerekir. Yüz bol su ile yıkanıp, kirpikler bebek şampuanı ile ovalanmalıdır.
3-Denizde veya havuzda gözler suyun altında açılmamalıdır. Eğer su altını görmek istiyorsa, deniz gözlüğü takmalıdır.
4-Akıllı telefon veya ipad gibi elektronik cihazlarda uzun zaman geçirmemelidirler.
5-Göz tembelliği nedeniyle göz kapaması yapan ve gözlük kullanan çocukların yaz tatili boyunca tedavilerini aksatmamaları gerekir.