Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaz sıcağında deliksiz bir uyku için…
Yaz sıcağında deliksiz bir uyku için…
Pek çok kişi için sıcak havalarda uyumak diğer günlere göre daha zordur… Erken doğup geç kararan hava, sıcak hava ve beraberinde gelen nem, sivrisineklerin saldırısı derken uyumakta güçlük çektiğimiz günler söz konusu olabilir. Fakat belli başlı unsurlara dikkat ederek deliksiz uyku çekmeniz hiç de zor değil. Bu unsurları sizin için derledik ve kaliteli uyku uyuyabilmeniz için minik tüyolar hazırladık…
Yaşam 24 Ağustos 2016 - 00:05

Birgan BİLEKE

Ne çok sıcak ne çok soğuk

ne-sicak-ne-soguk

Yaz aylarında uyurken genellikle terlendiği için, klima ya da cam açarak cereyan olan ortamlarda uyumak sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Terinizin klima esintisinde kuruması boyunda tutulma gibi tatsız durumlara yol açabilir. Uyku sağlığı açısından ideal oda ısısı 18-22 derece arasında olmalıdır.

Yatak ve yastık seçimine dikkat!

yastik-secerken

Isıyı ayarladınız, kaç saat uyumanın size iyi geldiğini de biliyorsunuz. Fakat yatağınız o kadar eski ki, sırtınıza batan yaylar, boynunuzu ağrıtan yastıklar uyumanızın önündeki en büyük engel. İşte tam bu noktada -eğer varsa- yaşadığınız sağlık sorunlarını dikkate alarak seçim yapmalısınız. Örneğin, bel fıtığı olan bir kişi doktorunun yönlendirmesiyle ortopedik yatak alıyorsa, kendi için en iyisini seçmelidir. Tıpkı yastık tercihlerinde olduğu gibi…

Teknoloji bazen uyku kaçırabilir

teknoloji

Yatak odası dekore edilirken mekanda konfor sağlamak için televizyon, bilgisayar vb. unsurlar da kullanılır. Fakat tüm bu detaylar, güne dinç bir şekilde başlamak için gereken huzurlu uyku ortamının oluşumunu olumlu yönde etkilemez. Yatak odasında teknolojiye dair ne kadar az detay bulunursa o kadar huzurlu bir uyku çekilir.

Doğru yaşam şeklİ uyku kalİtenİzİ arttırır

dogru-yasam-sekli

Uykuya dalmadan önce kitap okumak, müzik dinlemek gibi aktiviteler zihinde rahatlamaya yol açar. Bunların öncesinde de bir bardak su ya da bir fincan bitki çayı tüketmek, odanızı havalandırmak rahat uykunun anahtarı olabilir. Uyumaya geçmeden üç saat önce yemeği kesmek, ağır yemekler yememek, fiziksel anlamda sizi fazla yoracak hareketlerden kaçınmak da deliksiz bir uyku için olmazsa olmazlar arasında.

Kronikleşmeden önlem alın

kroniklesmeden

Birkaç gün uyuyamamak, uyku problemi yaşadığınıza işaret etmez. Fakat bu süre çok daha uzarsa, o zaman konunun uzmanına danışmanızda fayda var. Çünkü bu soruna paralel olarak konsantrasyon bozukluğu gelişir; kalitesiz uyku gün içinde sinirli olmamıza ve azalan dikkat nedeniyle kaza yaşamanıza neden olabilir.