Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Yazın saç dökülmesi normal’ demeyin
‘Yazın saç dökülmesi normal’ demeyin
Mevsim sıcaklıklarına bir de nemin saç derisine iyi gelmemesi eklenince, yazın saçlar çok daha kolay dökülüyor.
Yasemin CANDEMİR
Yaşam 14 Temmuz 2016 - 01:26

Mevsim sıcaklıklarına bir de nemin saç derisine iyi gelmemesi eklenince, yazın saçlar çok daha kolay dökülüyor. Bu tür bir sorun yaşadığınızda elbette bir uzmana görünmenizde fayda var ama çareyi bitkisel çözümlerde arayacaksanız önerilerimize kulak verin.

Boya ve işlem görmüş saçların tekrar canlanmasında kullanılan yağlar aynı zamanda saç dökülmesi sorununun da önüne geçiyor. Bu yağları, şampuanınıza damlatarak ya da banyodan önce saçlarınıza en az 30 dk. uygulayarak kullanabilirsiniz. Her birinin aynı zamanda doğal şekillendirici olduğunu da unutmayın. İşte size yağlar ve faydaları…

Oksijen dopingi lavanta 

Saçların uzamasını kolaylaştıran lavanta yağı, saçları besleyerek dökülmesini ve saç kırıklarının oluşumunu durduruyor. Önemli bir diğer faydası ise saç derisindeki kan dolaşımını sağlaması ve saç diplerine giden oksijen miktarını arttırması. Cilt bakımında da kullanılıyor ama kekik ve biberiyeyle birlikte tatbik edilirse saç derisini tahriş etmiyor.

12

Telleri güçlendiren Jojoba

Saç derisini yumuşatan ve güçlendiren formüllerden biri jojoba yağı, saç tellerini güçlendirerek kırılmasına karşı dayanıklı hale getiriyor ve cilt tarafından kolayca emiliyor. Ayrıca saç uzatma ve gürleştirme de diğer etkileri arasında. Rafine edilmiş olarak aktarlarda satılan bu yağ, egzama, sedef ve saç biti gibi sorunlara karşı da kullanılabiliyor.

20

Badem yağı mucizesi

Badem yağını yumurta ve balla karıştırılarak saçlarınıza sürmeyi denemediyseniz bile bu tarifi mutlaka annenizden duymuşsunuzdur. Bu uygulamayı düzenli olarak haftada bir uygularsanız, saçlarınız güçlenir ve ihtiyaç duyduğu E vitaminine de sahip olur.

19

Önce saç kökleri

Kuru ve kırık saçlarınızdan şikayetçiyseniz,  menekşe yağı, saç köklerini içeriğindeki asitlerle güçlendiren biberiye, içindeki A ve E vitaminiyle adeta sihir etkisi yaratan argan, kokusu kötü yararı büyük sarımsak ve henüz aşina olmadığımız ama en az argan kadar etkili Makademya yağı.

11

Kurumaya karşı fındık yağı

Saçta kepek oluşumunu engelleyen fındık yağı, saçlara parlaklık ve canlı bir görünüm veriyor. B1, B2, B6 ve E vitamini bakımından yüksek olan bu bitkisel yağın saçları besleyici özelliği de çok yüksek. Sadece saçlarda değil, cilt bakımında da kullanılan fındık yağı, cilde de nem ve parlaklık veriyor.