Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yemek bağımlısı olduğunuzu nasıl anlarsınız?
Yemek bağımlısı olduğunuzu nasıl anlarsınız?
Bu 5 soruya çoğunlukla "evet" cevabını veriyorsanız yemek bağımlısı olabilirsiniz
Yaşam 17 Mart 2016 - 10:54

Bazı insanlarda beyinde ödüllendirme sistemi, alkol ve uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi yemeklere cevap veriyor. Böylece yemek yeme ve haz duygusu birleşiyor. Hatta diğer bağımlılıkta olduğu gibi gittikçe daha fazla yemek yeme isteği görülüyor. Sonunda da mutluluk hissi veren dopamin, lezzetli yiyecekler tüketildikten sonra oluşuyor, bu nedenle bu kişiler giderek yiyeceklere bağımlı hale geliyorlar.

DİĞER BAĞIMLILIKLARLA AYNI

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi bir süre sonra vücut daha azı ile yetinmemeye başlıyor yani tolerans kazanıyor. Daha fazla dopamin salgılayıp daha fazla mutlu hissedebilmek için tüketim miktarının artması gerekiyor. Zamanla bu kişiler aynı diğer bağımlılar gibi daha azı ile yetinememeye başlıyor.

Bağımlı kişiler mutsuz olduklarında veya depresif hissettiklerinde bağımlı oldukları maddeye yönelir ve en kısa zamanda bu maddeye ulaşmak/tüketmek isterler. Yemek bağımlılarında da aynı problemler gözleniyor.

İşte tüm bu nedenlerle yiyecek tutkusu aslında bir çeşit bağımlılık.

BU 5 SORUNUN ÇOĞUNA EVET DİYORSANIZ…

Yale Üniversitesi Besin Bilimleri Bölümü'nün bu konuda uzun çalışmalar sonucu oluşturduğu bir anket var. İşte bu anketten birkaç soruyu yanıtlayarak yemek bağımlısı olup olmadığınızı test edebilirsiniz.

1-Sofraya oturduğumda ilk planladığımdan daha fazla yiyerek sofradan kalkıyorum ve bunu sık tekrarlıyorum.

2-Aç olmasam bile bazı besinleri tüketebiliyor, doyduktan sonra bile yemeye devam ediyorum.

3-Kendimi hasta hissedinceye kadar yemeye devam ediyorum.

4-Bazı yiyecekleri tüketememe ihtimali beni endişelendiriyor.

5-Bazı besinlere ulaşma imkânım yok ise ulaşana kadar aramaya devam ederim.

Eğer bu soruların birçoğuna EVET yanıtı verdiyseniz, üzgünüz sizde yemek bağımlısı olabilirsiniz.

KADINLAR ÇİKOLATAYA ERKEKLER PİZZAYA

Yapılan bilimsel araştırmalar, daha sıklıkla şeker ve yağdan zengin lezzetli besinlerin bağımlılık yarattığını gösteriyor. Kadınlar için ilk sırada çikolata yer alırken, erkeklerde ilk sıra pizzanın. Yine yapılan araştırmalarda dondurma, patates kızartması ve patates cipsi en yüksek sıralarda yer alıyor.

YEMEK BAĞIMLILIĞININ ÇÖZÜMÜ NE?

En temel çözümü, bağımlılığın altta yatan sebebinin tespit ve tedavi edilebilmesi için psikolog desteği almak. Eğer psikolog desteği alacak şansınız yok ise konu ile ilgili farkındalığınızı yükseltmek zorundasınız.

Yeme günlüğü tutun. Ancak bu günlüğe sadece yediklerinizi değil, yerken neler hissettiğinizi de kaydetmeyi unutmayın. Böylece hangi duygularda daha fazla yediğinizi zamanla tespit edebilirsiniz.

Yoksunluk hissi geliştiğinde ilk 15 dakika kendinizi oyalayın. Kitap okumak, bilgisayar oynamak, kısa bir yürüyüşe çıkmak ya da ev temizlemek. Bunların hepsi yemeyi ilk istediğiniz kadar çok yemenize engel olacak aktivitelerdir.

Farkındalığınızı arttırın. Yeme atağınız geldiğinde kendinizi suçlamak yerine izleyin. Yemek yeme hızınızı düşürmeye ve başka hiçbir şey ile ilgilenmemeye çalışın. Bu şekilde yemek yemeye hangi duygunun yoksunluğundan ötürü sarıldığınızı daha rahat keşfedersiniz.

Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yapmak seratonin salgısını arttırarak daha iyi, zinde ve mutlu hissetmenizi sağlayarak yeme ihtiyacınızın azalmasına neden olacaktır.

Meditasyon yapın. Bilimsel çalışmalar düzenli meditasyonun beyin dalgalarını yavaşlatarak endişeyi azalttığına dikkat çekmektedir. Aynı zamanda daha sakin hissetmeyi sağlar. Bu da duygu durumunuzu daha rahat kontrol etmenizi sağlayacaktır.