Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeni yıla fit girmenin yolları
Yeni yıla fit girmenin yolları
Yeni yıl, farklı hedefler, planlar, umutlar ve dahası anlamına geliyor…
Yaşam 26 Kasım 2016 - 02:10

Ayşe Gül GÜVEN / Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yeni yıl, farklı hedefler, planlar, umutlar ve dahası anlamına geliyor… Bu noktadan yola çıkarak birçoğumuz gelecek senenin geçen yıldan daha iyi geçmesini dileriz. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu dünyamızda forma girmek hedefler listesinin içinde mutlaka yer alır…

Kışın soğuk günlerinde aklımıza içimizi ısıtan ve sımsıcak tatil hayalleri geldiğinde, mayo ve ince kıyafetler içindeki fit olmayan haliniz bu düş balonunu birden patlatır. Sağlıklı ve zinde yaşamınıza bir an önce adım atmak için ideal kilonuza ulaşmanızda yarar var. İşte bu konuda  motive olmanız için birkaç öneri…

3

Hedef belirleyin

Hedefinizin gerçekçi olması çok önemli, aksi takdirde umutsuzluğa kapılıp hedefinizden vazgeçebilirsiniz. Bu nedenle belirlenen hedefleri ulaşılabilir parçalara ayırın. Örneğin hedefiniz 30 kilo vermekse bu kiloyu iki-üç ayda almadığınızı aklınıza getirin ve önünüze aylık hedefler koyun. Aylık hedefinize ulaştıkça asıl hedefinizi gerçekleştirmeniz kolaylaşır.

En büyük engel stres ve motivasyon eksikliği

Herkes stresin hayatın kaçınılmaz bir parçası olduğunun farkında. Bu sorunun çözümü ise krizleri iyi yönetebilmekten geçiyor. Kısa süreli stres çalışma veriminizi arttırabilir. Ancak stres kronik hale geldiğinde uykusuzluk, yeme bozuklukları, depresyon, kalp hastalıkları ve obezite gibi hastalıklara neden olabilir. Sorunları çözebilmek için öncelikle kaynağını bilmek gerekir.

4

Hareket arttırma Tüyoları

– En iyi stres azaltıcılardan biri de egzersiz. Çünkü düzenli egzersiz yapmak beraberinde dengeli hormon salınımını sağlayarak sizi iç huzura kavuşturur. Örneğin insülin direnciniz mi var? Uykusuzluk mu çekiyorsunuz? Mutlaka kendinizi hareket etmeye zorlayın fakat sağlığınızı bozacak kadar aşırıya kaçmadan. Akşamdan egzersiz yapmak için alarmınızı kurun. Bu, işe gitmeden önce olacaksa kıyafetlerinizi çorabınıza kadar hazır etmeniz işinizi kolaylaştırır. Sağlıklı, fit bir vücutla enerjiniz yükselirken özgüveniniz de yerine gelir.
– Motivasyonunuzun artması için teknoloji yanınızda! Motive edici sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
– Hareket etmek için evden uzaklaşınca işlerinizin aksayacağınızı mı düşünüyorsunuz? O halde yoga videoları size yardımcı olabilir.

2

Takip neden önemli? 

Çoğumuz gün içinde ne yediğimizi takip etmeyiz. Ancak farklı ortamlar, kişiler, saatler, duygusal durumlar yediklerimizi şekillendirir. Ancak beslenme düzeninizi değiştirmek gibi bir hedefiniz varsa yediklerinizi kayıt etmeniz gerçeklerle yüzleşmenizi sağlar. Çoğu kişi genellikle dengesiz öğün düzeni, stres, ikramlar sonucu akşamüstü saatlerinde kontrolden çıkabiliyor.

1

Uyku, iştah, bağışıklık sistemiyle direkt ilişkili

Siz uyusanız da vücudunuz içten içe hormonlar salgılayarak çalışmaya devam eder. Açlıkta salınımı artan ghrelin ve tokluk durumunda salınan leptin dengesi gün içindeki yeme düzeninizi direkt olarak etkiler. Kaldı ki bu durum vücudun insüline verdiği yanıt üzerine de etkilidir. Kalp ve damarlar uyku sırasında onarılır. Büyüme hormonu salınımını etkilediğinden çocuk ve gençler için ekstra önemlidir. Vücudun hastalıklara daha rahat karşı koyabilmesi için dinlenmesi ise şart. Öğrenme, algılama ve problem çözme üzerine de etkileri söz konusu…

Son güncelleme: 03:08 - 26.11.2016